Rynek mieszkaniowy ewoluuje bez przerwy, a rozwój technologii i przemiany społeczne sprawiają, że w ciągu kilku czy kilkunastu lat potrafi zmienić się nie do poznania. Jakie rewolucje czekają nas w niedalekiej przyszłości? Marek Wielgo, ekspert serwisu GetHome.pl, zebrał 10 zjawisk, które już można zaobserwować, a które mogą wkrótce zmienić wszystko. Nowoczesne wynalazki ułatwiające budowę, zmiany w sposobie projektowania osiedli, dalekosiężne zmiany w prawie – wszystko to znajdziecie w naszej galerii.
Zobacz 10 wizji przyszłości, które już wkrótce mogą stać się codziennością na rynku mieszkaniowym:
Rynek mieszkaniowy nie stoi w miejscu. Zmienia się wraz z potrzebami klientów
Rynek mieszkaniowy potrafi w ciągu kilku dekad przejść niesamowite przemiany. Przykładowo w czasach PRL-u praktycznie nie istniało zjawisko przeprowadzania się do małych miejscowości pod wielkimi miastami, żeby za cenę dłuższych dojazdów do pracy móc cieszyć się spokojem i zielenią. Tymczasem dziś robi tak mnóstwo osób, a największe ośrodki miejskie stopniowo przekształcają się w aglomeracje.
Również w ciągu kilku ostatnich lat można zaobserwować duże zmiany. W Polsce upowszechniło się np. zjawisko grodzenia osiedli, różnie zresztą oceniane. Zmieniły się też gusta osób kupujących mieszkania. W obliczu rosnących cen coraz popularniejsze są małe mieszkania, a osobna kuchnia została zastąpiona przez aneks kuchenny.
Zdaniem eksperta GetHome.pl tym, co zadecyduje o przyszłości rynku mieszkaniowego, będą potrzeby, które traktujemy dziś poważniej niż kiedyś:
- potrzeba bezpieczeństwa,
- potrzeba wygody,
- potrzeba zadbania o środowisko naturalne.
Potrzeby te będą skutkowały tym, że coraz większą rolę będą odgrywały nowoczesne technologie, a także zmiany w prawie służące zapobieganiu skutkom zmian klimatu.
Poznaj 10 trendów, które już wkrótce mogą całkowicie odmienić rynek nieruchomości:
Warto zaznaczyć, że prognozy zawarte w galerii nie są tylko czystymi fantazjami. Wiele z tych zjawisk już można zaobserwować w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych, a powoli przenikają one także do Polski. Na liście znalazły się też wynalazki, które już istnieją w formie zalążkowej, ale których upowszechnienie znacząco zmieni to, jak mieszkamy.
