Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rządowe obietnice: miliardy złotych wsparcia dla małopolskich samorządów

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Marcin Banasik
Kraków i gminy powiatu krakowskiego otrzymają około 158 milionów złotych w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łącznie do miast i gmin całej Małopolski trafi ponad 2 miliardy 600 milionów złotych.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

Fundusz Inwestycji Lokalnych, który ma być wsparciem dla samorządów w ramach swojego programu wyborczego zaprezentował prezydent Andrzej Duda.

Podczas konferencji prasowej 24 czerwca przez krakowskim Barbakanem Robert Nowicki, wiceminister rozwoju na konferencji powiedział, że fundusze mają pomóc gminom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na nowe szkoły, żłobki, drogi, wodociągi, chodniki.

- Mamy już dużo mocno zadłużonych gmin. Głównym problemem jest płynność finansowa miast i małych gmin. Element, o który postulowały samorządy od początku - to poluzowanie reguł fiskalnych, czyli możliwość zadłużania się o wartość przeciwdziałania COVID-19. To nie będzie wchodziło do indywidualnych wskaźników zadłużenia. Oznacza to, że wydatki będą mogły być wyższe niż przychody w związku z sytuacją pandemiczną - mówi Robert Nowicki. Wiceminister rozwoju wyjaśnia, że zaproponowane rozwiązania spowodują, że gminy nie będą musiały obawiać się, że Regionalne Izby Obrachunkowe zakwestionują budżety.

Robert Nowicki odniósł się również do największych inwestycji w kraju, m.in. takich jak przekop Mierzei Wiślanej. – Nasi oponenci polityczni mówią o inwestycjach, które chcemy realizować, jako o megalomanii. Dla nas inwestycja m.in. w Mierzeję Wiślaną, czy w CPK to możliwość rozwoju miast i małych miejscowości w całej Polsce. Potrzebny też jest szybki transport, który będzie możliwy dzięki Via Baltica i Via Carpatia – tłumaczył minister.

Nowicki mówił, że dzięki wprowadzonej tarczy antykryzysowej przez rząd Zjednoczonej Prawicy, w Krakowie i pow. krakowskim uratowano 100 tys. miejsc pracy.

Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa podkreślił, że z Funduszu Inwestycji Lokalnych 2,6 mld złotych dedykowane będzie gminom wiejsko-miejskim. - Przy tak dużej kwocie większość małopolskich samorządów ma szansę stać się beneficjentem tych środków – zapowiadał Tomasz Urynowicz.

Wicemarszałek przypomniał, że Małopolska Tarcza Antykryzysowa to prawie miliard złotych, które w większości pochodzą z Unii Europejskiej. – 180 mln zł w ten sposób trafia do małopolskiej służby zdrowia na nowoczesny sprzęt medyczny czy środki ochrony osobistej. Natomiast 320 mln trafia do przedsiębiorców.

– Po bon dla przedsiębiorczości sięgnęło 9,5 tys. małopolskich firm. To rozwiązanie gwarantuje blisko 40 tys. bezpiecznych miejsc pracy. Ponad 30 milionów zostało przeznaczonych również na dofinansowanie edukacji, w tym zakup sprzętu komputerowego, dostosowanie programów szkolnych czy przygotowywanie nauczycieli – zaznaczył marszałek.

Straty małopolskich gmin z powodu pandemii są ogromne. Pod koniec maja szacowano, że w Wieliczce już w czerwcu straty wyniosą - według szacunków - ok. 20 mln zł. Mniejsze wpływy z podatku PIT i CIT oraz z opłat i podatków lokalnych przyniosą cięcia gminnych wydatków.

Nie wiadomo co z inwestycjami, które miały niebawem ruszyć (budowa m.in.: dworca autobusowego w Wieliczce, centrów park&ride w Kokotowie i Węgrzcach Wielkich, „Mieszkań dla rozwoju” w Wieliczce i Brzegach, mostu w Kokotowie (na potrzeby nowej bazy krakowskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska