FLESZ - Suche krany w Polsce? Deficyt wody narasta
Członkowie stowarzyszenia chcą, żeby w ulach zamieszkały pszczoły, a opiekował się nimi zatrudniony pszczelarz. Zainteresowani będą mogli podglądnąć jego pracę, ale również pod jego czujnym okiem spróbować swoich sił w zajmowaniu się pszczołami.
- Naszym zdaniem to doskonała alternatywa zwłaszcza dla tych, którzy mieszkają w blokach i nie mają działek, a interesują się pszczelarstwem - mówi Jan Czaja.
LGD Dunajec-Biała szuka chętnych osób, które chciałby zaangażować się w tę inicjatywę i wesprzeć ją symbolicznymi wpłatami.
- Szacujemy, że roczny koszt prowadzenia takiej pasieki to około 6 tys. zł . Wystarczy jeśli 100 osób zdeklaruje wpłatę 5 złotych miesięcznie - podkreśla Jan Czaja. - My mamy korzyść taką, że pasieka funkcjonuje, a zainteresowani mogą opiekować się pszczołami, a na koniec roku dostają miód z tych uli - dodaje.
W ramach tej inicjatywy dla dzieci i młodzieży zaplanowano warsztaty z pszczelarstwa. LGD Dunajec- Biała chciałaby utworzyć społeczne pasieki także w Pleśnej, Ciężkowicach, Wojniczu, Zakliczynie, a także w Tarnowie.
