Sabałowe Bajania to jedno z najważniejszych wydarzeń regionalnych w Bukowinie Tatrzańskiej, ale i na całym Podhalu. Odbywa się raz do roku – zawsze w okresie wakacji.
- Bajania to festiwal folkloru polskiego, w ramach którego odbywa się ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, pytacy i mowy starosty weselnego. To jest esencja tego co jest związane z kulturą regionalną, kulturą ludową – mówi Bartek Koszarek, dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, który organizuje Sabałowe Bajania.
Sabałowe Bajania zainaugurowane zostały paradnym przejazdem zaprzęgów konnych z uczestnikami festiwalu przez Bukowinę Tatrzańską. Korowód prowadzili góralscy pytace zapraszając tym samym wszystkich na wydarzenia związane z Bajaniami. Na festiwal przyjechały zespoły z różnych stron Podtatrza, ale i innych zakątków Polski.
– W konkursie wezmą udział artyści z całego kraju (to prawie 200 punktów programu), nie tylko z Polski południowej, ale również np. z Wielkopolski czy Mazowsza – wymienia Bartłomiej Koszarek.
Festiwal potrwa do niedzieli 16 lipca. Ich zasadnicza część – czyli przeglądy konkursowe będą odbywały się na deskach domu ludowego.
- Nie byłoby jednak Bajań bez dodatkowych, towarzyszących wydarzeń, które wzbogacają ten festiwal. To m.in. wystawienie sztuki teatralnej „Chory z urojenia”, tą premierą nasz Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej rozpoczyna świętowanie 100-lecia działalności – zaprasza Bartek Koszarek.
Będą dodatkowe koncerty zespołów folkowych - Śpisko Qmpanijo, FiśBanda, Jedla&Hajlandery. Swój jubileusz 30-lecia będzie obchodził góralski Kabaret Truteń.
W sobotę w Sabałową Noc będzie pasowanie na zbójników i nadania tytułu Wierchowych Orlic. Gwiazdą wieczoru będą Tulia i Mesajah.
Program 57. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej
12 lipca (środa)
- 14.00 – Paradny przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską
- 15.00 – Oficjalne otwarcie 57. Sabałowych Bajań, prezentacja kapel, występy zespołów regionalnych „Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej
- 20.00 – Premiera sztuki „Chory z urojenia” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej, rozpoczynająca 100-lecie działalności zespołu
13 lipca (czwartek)
- 10.00 – Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
- 15.00 – Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
- 20.00 – Koncert zespołu Śpisko Qmpanijo (scena przed Domem Ludowym)
- 21.00 – Koncert zespołu FiśBanda (scena przed Domem Ludowym)
14 lipca (piątek)
- 10.00 – Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
- 15.00 – Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
- 20.00 – Koncert zespołu Jedla&Hajlandery (scena przed Domem Ludowym)
- 21.00 – 30 lat Góralskiego Kabaretu Truteń (scena przed Domem Ludowym)
15 lipca (sobota)
- 10.00 – Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
- 15.00 – Degustacja potraw regionalnych (teren przed Domem Ludowym)
Teren Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski/ scena plenerowa
- 14.00 – Zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”
- 17.00 – „Figle, śpasy, wygibasy – BOBAS dla dzieci” – gry i zabawy dla najmłodszych
- 19.00 – Koncert zespołu Tulia
- 20.00 – Sabałowa Noc: ceremonia pasowania na Zbójnika, nadanie honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy, rozpalenie watry, pokaz laserowy
- 21.30 – Koncert Mesajah
- 22.30 – Zabawa z zespołem Folkower
16 lipca (niedziela)
- 12.00 – 15.00 – Występy zespołów regionalnych z terenu gminy Bukowina Tatrzańska (scena przed Domem Ludowym)
- 16.00 – Oficjalne ogłoszenie wyników 57. Sabałowych Bajań, wręczenie dyplomów i nagród (Dom Ludowy)
Wydarzenia towarzyszące:
- Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej – w godz. 10.00 – 20.00 (świetlica Domu Ludowego)
- Kiermasz sztuki ludowej – w godz. 10.00 – 20.00 (teren przed Domem Ludowym)
- Bajaniowe Śpasy – zajęcia plastyczne dla dzieci prowadzone przez twórców ludowych (13 – 15 lipca w godz. 11.00 – 16.00; teren Domu Ludowego)
- Wycieczka terenowa „Śladami zbójników ku niebieskiej dolinie” (niedziela, 16 lipca; zbiórka przed Domem Ludowym o godz. 10.00)
Więcej informacji: www.sabalowebajania.pl.