Sądecczyzna: czterystu ludzi chce odwołać wójta i radę

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
Wczoraj w sądeckiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego złożony został wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania wójta oraz Rady Gminy Łabowa.

Grupę inicjatywną dążącą do odwołania gminnej władzy wykonawczej i uchwałodawczej reprezentowało w biurze wyborczym pięciu z osiemnastu jej członków. Przewodził im Jan Cabak.

- Wniosek o referendum został przyjęty w poniedziałek, bo w piątek, gdy grupa inicjatywna zjawiła się po raz pierwszy, brakowało niektórych załączników wymaganych w takiej procedurze - relacjonuje dyrektor Delegatury KBW Janusz Blachura. - Wedle zapewnień wnioskodawców na listach poparcia widnieje 427 podpisów mieszkańców gminy Łabowa. To wystarczająca liczba, bo prawnie wymaganych jest w tym przypadku 388 autografów (10 proc. mieszkańców gminy uprawnionych do głosowania).

Teraz rozpocznie się żmudna procedura sprawdzania podpisów. Nie mogą powtarzać się numery PESEL, a wszyscy popierający muszą być mieszkańcami gminy uprawnionymi do głosowania.
- Będzie to weryfikowane na wiele sposobów - tłumaczy Blachura.

Do przyszłego poniedziałku referendarze mogą jeszcze dołączyć kolejne listy z podpisami.
Gdy formalnie wszystko będzie w porządku, w ciągu 80 dni musi odbyć się referendum.
Jeśli "padnie" wójt i rada, to automatycznie skończy się też kadencja sołtysów. Do gminy wejdą komisarze.
- Zarzuty są nieprawdziwe - mówi wójt Marek Janczak. - Będziemy to wyjaśniać ze szczegółami podczas wiosennych zebrań wiejskich.

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec11

Cabaka znudziło wygryzanie księży do przerzucił się na gminę (ten człowiek to lubi mieszać) a znalazł sobie drugiego głupiego Mruka i mieszali razem... Gratuluje im przegranej

t
tez łabowianin

Szanujacy nas Mieszkańcu Łabowej ! Nie byłoby scieków , które wytykasz ludziom zaangazowanym w referendum, gdyby zrobiono kanalizację wsi i Gminy którą tak szumnie zapowiadał obecny Wójt. Skończylo się na paru budynkach a długi wydane na dokumentację zostały. Pan Wójt zamiast skupić sie na działaniach pozytecznych dla Gminy i szukaniu srodków unijnych zajął się własną, spóźnioną edukacją (bo widzę, że podpisuje sie inż.). Stracone 8 lat dla gminy !!!!! Zostaniemy Polską B, tzn tą gorszą, w tyle za innymi. Pora na zmiany..

t
tez łabowianin

Szanujacy nas Mieszkańcu Łabowej ! Nie byłoby scieków , które wytykasz ludziom zaangazowanym w referendum, gdyby zrobiono kanalizację wsi i Gminy którą tak szumnie zapowiadał obecny Wójt. Skończylo się na paru budynkach a długi wydane na dokumentację zostały. Pan Wójt zamiast skupić sie na działaniach pozytecznych dla Gminy i szukaniu srodków unijnych zajął się własną, spóźnioną edukacją (bo widzę, że podpisuje sie inż.). Stracone 8 lat dla gminy !!!!! Zostaniemy Polską B, tzn tą gorszą, w tyle za innymi. Pora na zmiany..

m
mieszkaniec

wygrane referendum to ogromna oszczędność dla gminy, koszt referendum to 5-8 tys, przy miesięcznej pensji wójta wynoszącej 12 tys oraz diet radnych to dobra inwestycja dzięki której mamy pewność iż do końca roku nie zostaną podjęte żadne niekorzystne decyzje które narażą gminę na pogłębienie długu czy podjęcie innych działań typu dalsza wyprzedaż majątku gminy itp. jeżeli w ciągu dwóch kadencji nie udało się nic zrobić nie ma się co łudzić iż nagle wydarzy się coś pozytywnego, co do wypowiedzi poniżej są to tylko domysły i przypuszczenia autora nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, skoro pan szanuje mieszkańców niech pan pamięta o kilkuset mieszkańcach które podpisały listy popierające referendum

G
Gość

Szanowni mieszkańcy Gminy Łabowa nie dajcie się omamić 18 osobom, którym wydaje się, że mogą decydować za wszystkich mieszkańców.
Pełnomocnikowi Komitetu Referendalnego Panu Janowi Cabakowi od kilku lat marzy się aby objąć stanowisko Wójta Gminy Łabowa. Jak taka osoba jak Pan, który jest niegospodarny, Prezes swojej firmy, która nie przynosi Panu żadnych dochodów może rządzić Gminą Łabowa. Podobno do tej pory nie odprowadził Pan złamanego grosza do Urzędu Gminy. Zapytuję się gdzie jest ten milion złotych rocznie, co prawdopodobnie rozpowiada Pan po całej wsi Łabowa że wyżej wymienioną kwotę odprowadza do Urzędu Gminy. Panie Cabak piszecie, że Wójt Gminy Łabowa nie troszczy się o środowisko naturalne a największy bałagan i ścieki wypuszczane do potoku pochodzą z waszego osiedla oraz z bloku Nadleśnictwa i Leśniczówki gdzie mieszka Pan sołtys Jerzy Mruk, które spływają do rzeki Kamienica.
Drodzy mieszkańcy zastanówcie się dobrze czy taka osoba, która kandydowała na Sołtysa już kilka razy i nie została wybrana przez was, czy może być wiarygodnym kandydatem na Wójta???

c.d.n...

Ł
Łabowianka

No jeśli podpisy zbierał pan M. to prawdopodobieństwo, że zostały one sfałszowane jest bardzo duże... Referendum kosztuje, a wieś nie stać na taki wydatek.

Ł
Łabowianka

Najlepiej jak by przed referendum jeszcze do UG wkroczyły służby kontrolne i dokładnie sprawdziły wszystkie lata urzędowania Wójta Janczaka. Ale sprawdziły dokładnie, rachunek po rachunku. A zwłaszcza zasadność wydatków na kanalizację gminy, która nie została przeprowadzona.Wtedy nie byłoby mowy o nieprawdziwych zarzutach .

Ł
Łabowianin

Dlaczego mamy czekać do wiosny!!!
Skoro zarzuty są nieprawdziwe to należy je wyjaśnić natychmiast a nie obiecywać wiosnę!!!

Dodaj ogłoszenie