Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. Jest szansa na stabilizację trzech osuwisk, najpierw jednak teren zbadają eksperci. Zakończy się koszmar mieszkańców?

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Tak wyglądały prace przy stabilizacji osuwiska na ul. Węgierskiej w Grybowie w 2018 roku. Zarząd Powiatu Nowosądeckiego pozyskał na tę inwestycję blisko 3 miliony złotych.
Tak wyglądały prace przy stabilizacji osuwiska na ul. Węgierskiej w Grybowie w 2018 roku. Zarząd Powiatu Nowosądeckiego pozyskał na tę inwestycję blisko 3 miliony złotych. Maria Olszowska
Sądecczyzna zmaga się z osuwiskami, które uaktywniają się po intensywnych opadach deszczu. Tak było w tym roku, kiedy ruszyło wiele nowych osuwisk, a stare stały się trudne do opanowania. Ponad 185 tysięcy złotych będzie kosztowała dokumentacja geologiczno-inżynierska na trzy tego typu inwestycje na terenie powiatu nowosądeckiego. Stabilizacja każdego z osuwisk może kosztować od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych.

FLESZ - Kryzys na granicy

od 16 lat

Po większej ulewie i powodziach błyskawicznych praktycznie w każdej gminie ruszają zwały ziemi, które niszczą drogi i zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. To poważny problem, z którym zmagają się miejscowości na terenie powiatu nowosądeckiego. Specjaliści będą badać trzy osuwiska na Sądecczyźnie, udało się zdobyć na to środki z budżetu państwa. To duży krok w stronę samej stabilizacji osuwisk, która może kosztować miliony złotych. Jak na razie pozyskane 185 tys. zł zostanie przeznaczone na wykonanie dokumentacji geologiczno-inżynierskich, czyli pierwszego etapu. Kolejnym będzie złożenie wniosków o dofinansowanie na wykonanie dokumentacji projektowej.

- Przed pracami stabilizacyjnymi konieczne jest jednak dokładne zbadanie osuwiska i właśnie temu służy proces dokumentacji - mówi Marek Kwiatkowski, starosta nowosądecki.

Koszt stabilizacji ziemi w niektórych miejscach może być bardzo duży, dlatego rozważane są też inne opcje, które przyczynią się do bezpieczeństwa mieszkańców. Na podstawie karty osuwiskowej określane jest na jakiej głębokości osuwisko występuje, jeśli jest to 20-30 metrów, to stabilizacja nie jest opłacalna.

- Wraz z ekspertami z różnych dziedzin będziemy podejmować decyzję, czy stabilizować osuwisko czy na przykład budować drogę, dzięki której można ominąć to miejsce - tłumaczy wicewojewoda Józef Leśniak.

Zakończy się koszmar mieszkańców?

Najgorzej jest na terenie gminy Kamionka Wielka. Na prace przy osuwisku od kilkudziesięciu lat czekają mieszkańcy Mszalnicy. Droga ,przy której się ono znajduje łączy dwie gminy Kamionkę i Grybów. Jak tłumaczy wójt gminy Andrzej Stanek przedsiębiorcy i kilkadziesiąt gospodarstw domowych, mogą zostać całkowicie odcięci od świata. Czynne osuwisko niszczy drogę, gmina musi stosować środki doraźne i naprawić przejazd. W końcu pojawiło się zielone światło. Wójt otrzymał dofinansowanie na opracowanie dokumentacji osuwiska znajdującego się na drodze „Wolniki” w Mszalnicy. Całkowity koszt dokumentacji to ponad 145 tysięcy złotych.

Sytuacja może zmienić się też w dwóch innych miejscowościach na terenie gminy Gródek na Dunajcem w Bartkowej-Posadowej i Wawrzce w gminie Grybów. Również tam zostanie przeprowadzona dokumentacja geologiczna, niezbędne będzie stabilizacja osuwisk oraz odbudowa odcinków dróg powiatowych.

To na razie tylko kropla w morzu potrzeb mieszkańców. W tym roku było więcej zgłoszeń dotyczących uaktywnienia się osuwisk w porównaniu do poprzednich lat, jednak ilości tej nie można porównywać do sytuacji po powodzi w 2010 roku, gdzie tych zgłoszeń było ponad 300. Problem pojawił się między innymi w Rytrze, Kamionce Wielkiej oraz Żegiestowie i Piwnicznej- Zdroju. Osuwająca się ziemia zagrażała mieszkańcom miejscowości, zabierała drogi, blokowała linie kolejowe oraz uszkadzała linie elektryczne. Kilkukrotnie interweniowali Geolodzy z Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologicznego we współpracy z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska