Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. Nie ma dnia bez pożaru. Strażacy apelują o czyszczenie kominów i ostrożność

Redakcja
archiwum pensjonatu Gawęckówka
Od początku sezonu grzewczego sądeccy strażacy już kilkadziesiąt razy wzywani byli do gaszenia pożarów. Najczęściej sadzy w kominie lub kotłowni. I choć większość udało się ugasić w zarodku, to były też sytuacje dramatyczne w skutkach. - Czyśćmy przewody kominowe i bądźmy ostrożni – apeluje st. Bryg. Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu.

Minusowe temperatury sprawiają, że mieszkańcy Sądecczyzny zaczynają mocniej dogrzewać swoje domy. Nie wszyscy jednak pamiętają o regularnym czyszczeniu przewodów kominowych. A to właśnie zapalona sadza w kominie jest coraz częściej przyczyną, tragicznych w skutkach pożarów.

- Choć nie wiemy, jakie były przyczyny pojawienia się ognia w drewnianym domu w Królowej Górnej, czy w Krzyżowce, to te dwa przykłady pokazują, jak straszne skutki mają pożary - mówi st. bryg. Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu.

Właścicielka Gawęckówki i jej córka straciły dach nad głową ...

Dom w Królowej Górnej spłonął w piątek (30 listopada) doszczętnie. Jego właściciel został dotkliwie poparzony i trafił do centrum leczenia oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Bez dachu nad głową w sobotę (1 grudnia) została pani Natalia i jej 8-letnia córka z Krzyżowki pod Krynicą. Ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się w drewnianej części pensjonatu Gawęckówka. Mimo prawie ośmiogodzinnego wysiłku 80 strażaków obiekt wymaga odbudowy.

- Lepiej zapobiegać takim sytuacją. Komin i jego przewody trzeba regularnie sprawdzać i usuwać z niego nieczystości. Dobrze wezwać do tego kominiarza. Za niedużą opłatą będziemy pewni, że zostało to zrobione właściwie - podkreśla Motyka.

Strażak dodaje, że minimum raz w roku trzeba wykonać przegląd wentylacyjny w domu i sprawdzić przewody kominowe. Natomiast usuwanie nieczystości z komina zależy od tego, jakim paliwem się pali. Jeśli używamy węgla i drzewa dobrze jest czyścić komin co trzy miesiące. W przypadku paliwa ciekłego, raz na pół roku.

- Zachowajmy też czujność podczas samego procesu palenia w piecu. Ostrożności nigdy za wiele – dodaje komendant Motyka.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska