Najczęściej osoby starsze padają ofiarami fałszywych wnuczków, córek, funkcjonariuszy i osób podających się za przedstawicieli różnych urzędów. One też są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo, zwłaszcza gdy wieczorami samotnie i pieszo spacerują drogą. Wówczas o wypadek jest łatwiej. Dlatego też piwniczańscy policjanci wieli udział w spotkaniu Klubu Seniora przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych Nasz Dom w Piwnicznej, zorganizowanym przez sądecki ZUS, żeby porozmawiać o bezpieczeństwie.
- Słuchaczom przedstawili metody stosowane przez oszustów oraz pokazali w jaki sposób należy właściwie reagować – mówi asp. Iwona Grzebyk-Dulak, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. - Uczulali seniorów, że oszuści modyfikują metody swojego działania i próbują wyłudzić pieniądze na różne sposoby, powołując się na niepowtarzalną okazję zakupu samochodu czy mieszkania, nagłe nieszczęście jak wypadek drogowy, a nawet działania przedstawicieli różnych urzędów i policyjne akcje przeciw hakerom.
Funkcjonariusze zaprezentowali starszym mieszkańcom Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, program Dzielnicowy Bliżej Nas oraz aplikację Moja Komenda.
Podobne spotkanie odbyło się w sądeckim oddziale ZUS, gdzie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu uczulali seniorów na wizyty podejrzanych osób, które podając się m.in. za pracownika urzędu skarbowego, ZUS-u, opieki społecznej czy pogotowia, chcą wejść do domu i pod pretekstem wyłudzić lub ukraść pieniądze. Przypomnieli, że w takich sytuacjach powinni jak najszybciej powiadomoć policję, żeby nie paść ofiarą oszustów.
- Seniorom zostały także przedstawione zasady poruszania się po drogach. Policjanci zachęcali ich do korzystania z elementów odblaskowych, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo pieszych po zmroku – dodaje Grzebyk-Dulak.
Tej samej tematyce poświęcone było spotkanie dla osób w wieku 60+, które odbyło się w Katolickim Centrum Edukacji Młodzieży „Kana” w Nowym Sączu.
- Wszystkie spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem seniorów, którzy z zadowoleniem przyznali, że prelekcje wpłynęły na zwiększenie ich świadomości, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa – podkreśla rzeczniczka sądeckiej policji.
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 18. "Kijak"