Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądecczyzna. To mają być rekordowe wakacje w regionie. Szczególnie popularne są sądeckie uzdrowiska

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Jedną z największych atrakcji Krynicy jest deptak, nazywany w regionie "sądeckimi Krupówkami"
Jedną z największych atrakcji Krynicy jest deptak, nazywany w regionie "sądeckimi Krupówkami" Damian Radziak
Branża turystyczna na Sądecczyźnie liczy na rekordowy sezon letni. W sądeckich uzdrowiskach sporo miejsc jest już zarezerwowanych do końca wakacji, widać także zainteresowanie inwestorów zamierzających budować w regionie swoje nowe hotele i pensjonaty.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Dobrym prognostykiem dla nadchodzących wakacji był długi weekend czerwcowy. Frekwencja w największym sądeckim uzdrowisku czyli Krynicy - Zdroju przekroczyła wówczas 90 procent. Turystów nie odstraszyły nawet ceny, które, jak wyjaśnia Daniel Lisak z Krynickiej Organizacji Turystycznej, były wyższe po 40 - 50 procent w stosunku do tych z okresu przed pandemią.

- Nastroje wśród przedstawicieli branży turystycznej są bardzo dobre. Z informacji uzyskanych od właścicieli hoteli i pensjonatów wynika, że większość miejsc została już zarezerwowana - mówi.

Zdaniem Lisaka, na dużą popularność krajowych ośrodków wypoczynkowych wpływa m.in. inflacja i obawy przed cenami za granicą.

- W przypadku Krynicy w grę wchodzi także coraz większa atrakcyjność uzdrowiska, na którą wpłynęła chociażby budowa wieży widokowej w Słotwinach, platformy widokowej na Jaworzynie czy chociażby ostatnio zmodernizowana kolej na Górę Parkowa - wylicza.

W Krynicy jest około 12 tys. miejsc noclegowych z czego obecnie dostępnych jest około 9 tys. Pozostałe wciąż zajmują uchodźcy z Ukrainy, których liczba wynosi około 3 tys.

Dobrego sezonu spodziewa się również Jan Golba, burmistrz Muszyny. Gmina w ostatnich latach poczyniła sporo inwestycji w infrastrukturę turystyczną i polityka ta zaczyna teraz procentować.

- Wyznacznikiem udanego sezonu jest wysokość dochodów z opłaty uzdrowiskowej. Jak na razie wydaję się, że tegoroczne lato może pobić rekord wyjątkowo udanego 2019 roku - ocenia burmistrz Golba.

Choć jeszcze do niedawna Muszynę traktowano jako "uboższą siostrę" Krynicy, sytuacja ta zaczyna się zmieniać. Jeszcze do niedawna ceny za usługi turystyczne w Muszynie wynosiły od 25 do 50 procent tych z Krynicy, ale teraz przelicznik się zmienił.

- Jeszcze sezon na dobre się nie rozpoczął, ale o dobrej passie mogą powiedzieć właściciele muszyńskich lokali gastronomicznych, szczególnie tych wokół rynku. Rekordowym zainteresowaniem cieszył się także w czasie ostatnich upałów nasz basen na Zapopradziu - mówi Jan Golba.

Burmistrz Muszyny zaznacza również, że coraz więcej inwestorów chce rozwijać swój biznes w uzdrowisku i w gminie. Przykładem jest chociażby grupa Arche, który kupiła budynek muszyńskiego Metalowca i zamierza go przekształcić w nowoczesny ośrodek.

Choć po wybuchu wojny w Ukrainie, gmina przyjęła sporo uchodźców, obecnie pozostało tam około 400 osób. Jak mówi burmistrz, Ukraińcy wtopili się w lokalną społeczność i ich obecność nie ma wpływu na dostępność turystyczną Muszyny.

Jestem ostrożnym optymistą

Marek Kuźnicki, właściciel ośrodka "Cztery Pory Roku" w Krynicy - Zdroju, czeka na nadchodzący sezon z ostrożnym optymizmem. Wprawdzie ruch turystyczne jest spory, ale Kuźnicki wyjaśnia, że obłożenie w ośrodkach czysto komercyjnych zależy w dużym stopniu do pogody. Ponadto turyście nie rezerwują całych turnusów jak w przypadku sanatoriów, ale przyjeżdżają np. na kilka dni.

- Trudno zatem do końca przewidzieć jakie będzie obłożenie w danym sezonie - zaznacza.

W samym Nowym Sączu, czyli stolicy atrakcyjnego pod względem turystycznym regionu na razie nie zaobserwowano zwiększonego napływu turystów.

- Warto jednak zaznaczyć, że połowie lipca będziemy mieli w Nowym Sączu gości pochodzących z wielu egzotycznych krajów. To uczestnicy Festiwalu Piękna, który na zaproszenie prezydenta Ludomira Handzla, kolejny raz odbędzie się Amfiteatrze w Parku Strzeleckim - mówi Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej UM.

Festiwal, choć jest imprezą o zasięgu międzynarodowym, trwa jednak trzy dni, dlatego też okres przebywania gości na Sądecczyźnie nie będzie długi. Przedsięwzięciu towarzyszy jednak spora reklama w różnych mediach i być może przełoży się ona na większą rozpoznawalność miasta i regionu na turystycznej mapie kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska