Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądeckie dzieci z Czesławem Mozilem zaśpiewały dla księcia Fryderyka oraz księżnej Marii Elżbiety [ZDJĘCIA]

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Archiwum Stowarzyszenia Górale Karpat
Podczas koncertu z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych Polski i Danii dzieci i młodzież z zespołów ludowych Bystro Kicora (Przysietnica), Rytrzoki (Ryto) i Małe Piwnicoki (Piwniczna-Zdrój) wspólnie z Czesławem Mozilem zaśpiewały dla księcia Fryderyka oraz księżnej Marii Elżbiety.

WIDEO: Trzy Szybkie

W poniedziałek, 25 listopada, duńska para książęca przebywała z oficjalną wizytą w Polsce, która była związana z jubileuszem 100-lecia stosunków dyplomatycznych obu krajów. Wieczorem w siedzibie Teatru Dramatycznego w Warszawie odbył się koncert, który był zwieńczeniem wizyty księcia Fryderyka oraz księżnej Marii Elżbiety.

Udział dzieci z Sądecczyzny w tym wydarzeniu był szczególny. Duńska para książęca została bowiem przywitana przez Adriana i Julkę z zespołu Bystro Kicora w Przysietnicy. Później, wspólnie z duńsko-polskim muzykiem Czesławem Mozilem wystąpiły m.in. dzieci i młodzież z sądeckich zespołów ludowych. Zaśpiewać dla księcia Fryderyka oraz księżnej Marii Elżbiety miały okazję: Bystro Kicora z Przysietnicy, Rytrzoki z Ryta i Małe Piwnicoki z Piwnicznej-Zdroju.

- Udział naszych dzieci w koncercie to spontaniczna kontynuacja wspólnego projektu z Czesławem Mozilem, jakim było nagranie kilka miesięcy temu teledysku „Dalej jazda Panie Gazda”. Jest to ogromna szansa pokazania dzieciom, że folklor może być przepustką do wielkiego świata - mówi Monika Florek, prezes Stowarzyszenia Górale Karpat, które jest inicjatorem i organizatorem projektu. - Wydarzenie to dało również możliwość promocji naszego regionu nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej uświadamiając fakt istnienia innych regionów góralszczyzny poza Podhalem.

Udział w koncercie to część projektu „Tylko orły szybują nad granią - wielka przygoda małych górali”, który realizuje Stowarzyszenie Górale Karpat przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Od ponad 10 lat tworzy je grupa mieszkańców z Nadpopradzia, która w regionie. Członkowie wywodzą się z różnych środowisk, mają różne doświadczenia życiowe i zawodowe, ale łączy ich miłość do regionu i troska o jego dziedzictwo kulturowe. Ich działania mają na celu zachowanie kultury ludowej i pasterskiej oraz tożsamości kulturowej mieszkańców w odniesieniu do współczesności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska