Istniejąca obecnie kamienna obudowa sadzawki powstała w okresie baroku, w XVII wieku. Stojący w środku sadzawki posąg biskupa został wykonany w XVIII wieku.
Ostatni generalny remont sadzawki na Skałce - zwanej zwanej Kropielnicą Polski - przeprowadzono 20 lat temu. Prace przy sadzawce i jej otoczeniu trwały wtedy trzy sezony i zakończono je w listopadzie 2005 roku. Jednym z efektów tamtego remontu było pojawienie się poidełka, dzięki któremu każdy może skosztować i zaczerpnąć cennej wody z sadzawki. Jest to woda wysoko zmineralizowana. Zawiera dużą ilość siarczanów i chlorków, ma charakterystyczny zapach siarkowodoru.
Woda św. Stanisława, zdatna do picia, bogata w makro- i mikroelementy, o właściwościach leczniczych (składem przypomina wody mineralne z uzdrowisk w Swoszowicach i Matecznym), jednocześnie daje się we znaki samej sadzawce.
- Ta woda jest przebadana. Widzimy, że bardzo dużo mieszkańców nie tylko próbuje jej, ale też przyjeżdża i czerpie ją do butelek, ze względu na jej zdrowotne właściwości. Ale jednocześnie działalność tej wody, która zawiera mnóstwo siarczanów, powoduje niszczenie elementów z piaskowca. Popękały schody, zostały wykruszone łączenia pomiędzy tralkami, jest wiele ubytków, figura św. Stanisława już źle wygląda - wymienia o. Mariusz Tabulski OSPPE, przeor klasztoru oo. Paulinów na Skałce. - Działalność tej wody ma wpływ również na element betonowy sadzawki.
Remont sadzawki w dwóch etapach
Tegoroczny, pierwszy etap prac będzie kosztował ok. 560 tys. złotych. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Ministerstwa Kultury i z budżetu miasta Krakowa. Pracami zajmie się - wyłoniona w efekcie przetargu - krakowska firma AC Konserwacja Zabytków.
Pierwszy etap prac obejmuje wykonanie konserwacji elementów kamiennych sadzawki wraz z detalami metalowymi. W przyszłym roku natomiast planowana jest renowacja betonowej niecki sadzawki. Zabytek m.in. trzeba także całościowo oczyścić (może chemicznie, a może metodą piaskowania - jeszcze nie zapadła decyzja). Termin zakończenia całego remontu to połowa października 2024 roku.
Rocznicowo u paulinów na Skałce
Dodajmy, że w czwartek, 22 czerwca, przypada 551. rocznica fundacji klasztoru paulinów na Skałce. Z tej okazji ojcowie paulini zapraszają do swojej bazyliki na mszę świętą dziękczynną o godz. 19, za głównego fundatora klasztoru i kościoła na Skałce ks. Jana Długosza oraz dobrodziejów klasztoru, a także paulinów, którzy posługiwali na Skałce przez prawie sześć wieków. Po liturgii - koncert "Laudamus Te".
Z kolei w piątek, 23 czerwca, o godz. 18 na scenie przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", organizowany z okazji 551-lecia fundacji klasztoru paulinów. W programie koncertu znalazły się pieśni religijne, patriotyczne i ludowe w wykonaniu chóru i orkiestry zespołu "Śląsk". Na koncert zapraszają Nowohuckie Centrum Kultury i Urząd Miasta Krakowa. Wstęp wolny - zaproszenia do odebrania na furcie klasztornej.
Na zakończenie uroczystości dziękczynnych, w niedzielę, 25 czerwca, o godz. 18.30 na dziedzińcu klasztornym wystąpi Gospelowy Zespół Mistral.
Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

- Przecież na te zdjęcia można patrzeć bez końca! Kraków z lat 90. to jak inna planeta
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Horoskop na czerwiec 2023 dla wszystkich znaków zodiaku
- W małopolskich lasach już rosną grzyby! Pierwsze okazy robią wrażenie
- Pierwsi plażowicze pojawili się już na Zakrzówku. Można już kąpać się tam legalnie!