https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Dąbrowy Tarnowskiej oszczędza na oświetleniu w mieście, żeby opłacić rachunki za świecące lampy na obwodnicy

Robert Gąsiorek
Oszczędności z gaszenia lamp w mieście pokryją koszty oświetlenia obwodnicy
Oszczędności z gaszenia lamp w mieście pokryją koszty oświetlenia obwodnicy archiwum
Oświetlenie uliczne niemal w całej Dąbrowie Tarnowskiej gaśnie równo z wybiciem północy. Taka sytuacja trwa już od maja. Zaoszczędzone w ten sposób na energii elektrycznej pieniądze samorząd planuje wydać na opłacenie rachunków za... oświetlenie otwartej w ubiegłym miesiącu obwodnicy.

FLESZ - Cała Polska w strefie czerwonej

Na decyzję o wyłączeniu lamp w Dąbrowie Tarnowskiej zdecydowano się w głównej mierze z powodów oszczędności, które w kryzysie spowodowanym epidemią koronawirusa są na wagę złota dla każdego samorządu. Od końca maja oświetlenie uliczne gaśnie w stolicy Powiśla o północy i zapala się ponownie o 4 nad ranem. Lampy świecą jedynie w centrum Dąbrowy Tarnowskiej, przy Rynku.

Zapłacą rachunki za oświetlenie przy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej

Gdy podejmowano decyzję o wyłączeniu oświetlenia, władze miast nie przypuszczały, że zaoszczędzone pieniądze i tak zostaną przeznaczone na uregulowanie rachunków za oświetlenie, ale te, które znajduje się przy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej.

Nowo powstała trasa wprawdzie jest drogą krajową, ale przepisy zakładają, że za oświetlenie przy tego typu drogach muszą płacić samorządy. - Tam jest ponad dwieście latarni, teraz w okresie jesienno-zimowym świecą bardzo długo, bo włączają się zaraz kiedy zapada zmrok. Tym się sterować nie da, tak jak w przypadku lamp w mieście. Budowa obwodnicy była dofinansowana z funduszy unijnych i w związku z tym w ciągu pięciu lat obowiązuje tak zwana ciągłość projektu - zaznacza Krzysztof Kaczmarski, burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Samorząd stolicy Powiśla szacuje, że koszt rachunków za oświetlenie obwodnicy wyniesie około 250 tysięcy złotych. - A tyle właśnie zaoszczędzimy mniej więcej dzięki wyłączeniom lamp w mieście - przyznaje burmistrz.

Mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej przyzwyczaili się do gasnących latarni

Władze Dąbrowy Tarnowskiej przekonują, że mieszkańcy przyzwyczaili się już do gasnącego w środku nocy oświetlenia ulicznego. - Większość ludzie rozumie nasze działanie i ma świadomość, że musimy na czymś oszczędzać w tych trudnych czasach. Dziś już wiemy, że te niewygodne dla mieszkańców wyłączenia lamp mają sens - podkreśla Krzysztof Kaczmarski.

Dąbrowski magistrat odetchnął też z ulgą, bo pierwotnie projekt obwodnicy zakładał budowę oświetlenie jonowego. Dopiero w trakcie prac zmieniono decyzję i ostatecznie przy nowej trasie stanęły lampy ledowe, które są bardziej oszczędne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A co z węzłem przesiadkowym bo chyba nie chcą zeby 1 tam jeździła

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska