MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy z całej Małopolski spotkali się przy grobie św. Kingi w Starym Sączu

OPRAC.:
Alicja Fałek
Alicja Fałek
Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego został zorganizowany przez marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego (pierwszy z lewej) i burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka (w środku)
Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego został zorganizowany przez marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego (pierwszy z lewej) i burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka (w środku) Maria Olszowska/Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Małopolscy samorządowcy z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego zjechali do Starego Sącza, gdzie znajduje się grób św. Kingi – patronki polskich samorządowców. Było wspólne naborzeństwo, czas na rozmowy i poznanie nowych gospodarzy gmin, a na zakończenie koncert zespołu Trebunie-Tutki.

Samorządowcy z całej Małopolski w piątek, 24 maja, najpierw wzięli udział w uroczystej mszy świętej, która została odprawiona w Klasztorze sióstr Klarysek w Starym Sączu, gdzie spoczywają relikwie św. Kingi. Homilię podczas nabożeństwa wygłosił bp Leszek Leszkiewicz. Następnie udali się na starosądeckie błonia, w okolice papieskiego ołtarzu.

Uroczyste obchody święta samorządowców na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń w Małopolsce. W ten symboliczny sposób upamiętnia się pierwsze w pełni wolne wybory do rad gmin, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Z tej okazji do organizatorów spotkania w Starym Sączu, a także jego uczestników specjalny list skierował Andrzej Duda, prezydent RP. Licznie zgromadzonym samorządowcom przeczytał go marszałek województwa Witold Kozłowski. Sam również podziękował wszystkim za obecność, tym bardziej że była to okazja do poznania nowych włodarzy niektórych gmin. Podkreślił także szczególny, duchowy wymiar spotkania samorządowców u swojej patronki.

- To właśnie tutaj w Starym Sączu, w czasie homilii w czerwcu 1999 roku Jan Paweł II postawił nam świętą Kingę, jako wzór do naśladowania. Dla nas, samorządowców, św. Kinga jest więc przykładem dbałości o dobro wspólne, ducha służby i szczególnej troski o bliźnich – podkreślił marszałek Kozłowski. - Również tutaj, kilka lat później, w 2007 roku została ogłoszona decyzja Watykanu, aby świętą Kingę ustanowić patronką polskich samorządowców. Nie mamy więc lepszego miejsca w Małopolsce, aby świętować Dzień Samorządowca, aniżeli Stary Sącz – miejsce, gdzie spoczywają doczesne szczątki Pani Sądeckiej.

W spotkaniu udział wzięli nie tylko sądeccy i małopolscy samorządowcy. Obecna była także m.in. była premier i europosłanka Beata Szydło oraz posłowie: Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Barbara Bartuś, Andrzej Adamczyk i Patryk Wicher. Wydarzenie zakończył krótki koncertu zespołu Trebunie-Tutki.

Lachy i Górale w obronie św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydarzenie w Starym Sączu zgromadziło tłumy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska