Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seminarium Zmartwychwstańców. Kolorowo i zaskakująco czyli postmodernizm po krakowsku

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Wojciech Wilczyk/materiały organizatora
Budynek Seminarium Zmartwychwstańców to perełka postmodernizmu. Nic więc dziwnego, że od wizyty w nim Instytut Architektury rozpoczyna swój nowy projekt.

„Architektura to jest budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe” powiedział kiedyś Dariusz Kozłowski. I właśnie według tej maksymy wraz z Wacławem Stefańskim i Marią Misiągiewicz stworzył projekt Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców (ul. ks. Pawlickiego 1).

Ich dzieło na pozór jest tradycyjnym założeniem klasztornym z dormitorium, refektarzem, kaplicą i ogrodem. Kiedy jednak wejdziemy do wnętrza i uważniej zaczniemy przyglądać się jego konstrukcji, dostrzeżemy że kolumny często niczego tu nie podtrzymują, część korytarzy prowadzi donikąd, a bramy, choć względnie nowe, wydają się być nadgryzione zębem czasu.

- I właśnie na tym - na swobodnym sięganiu po elementy z dawnych epok i tworzeniu z nich nowej opowieści polega postmodernizm - mówi Dorota Leśniak-Rychlak z Instytutu Architektury. - Kozłowski w projekcie seminarium te założenia doprowadził do mistrzostwa.

Przy krakowskich ulicach można znaleźć więcej takich architektonicznych rarytasów. Dość wymienić kampus Uniwersytetu Ekonomicznego, nowe skrzydło Biblioteki Jagiellońskiej czy niebieski dom przy ul. Kazimierza Wielkiego. Jednak, chociaż krytycy i eksperci je cenią, w oczach wielu krakowian ich nonszalancka estetyka nie jest niczym wyjątkowym. - Wielu ta beztroska, eklektyczna, architektura kojarzy się z okresem transformacji, o którym dziś myślimy z lekkim zażenowaniem, jako czasie, w którym próbowaliśmy dopiero dopasować się do zachodniej Europy - mówi Leśniak-Rychlak.

- Postmodernizm czeka na powszechne docenienie. Brytyjczycy zrobili to kilka lat temu, organizując poświęconą temu stylowi wystawę w Victoria&Albert Museum, my mamy nadzieję zrobić to teraz, przynajmniej na terenie naszego miasta.

A stać się to ma dzięki projektowi Architektura Postmodernizmu w Krakowie. Zainauguruje go sobotnie zwiedzanie Seminarium Zmartwychwstańców (start o godz. 10). Instytut w planie ma jeszcze kilka takich wycieczek, dyskusje, a przede wszystkim stworzenie strony, na której zgromadzone zostaną informacje, plany i fotografie postmodernistycznych budynków miasta i historie ich twórców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Seminarium Zmartwychwstańców. Kolorowo i zaskakująco czyli postmodernizm po krakowsku - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska