W środę ok. godz. 17 na ulicy Lwowskiej 25-letni kierowca opla, mieszkaniec województwa śląskiego, potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych 66-letnią kobietą z dwójką małych dzieci w wieku 5 i 3 lata.
- Dzieci nie poniosły poważniejszych obrażeń, jednak kobieta w ciężkim stanie została przewieziona do sądeckiego szpitala – informuje Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowa sądeckiej policji.
Kierowca opla stracił prawo jazdy i został zatrzymany. Był trzeźwy.
- Na miejscu, w obecności biegłego, pracowali policjanci z grupy wypadkowej sądeckiej policji, którzy m.in. rozpytali świadków tego zdarzenia, przeprowadzili oględziny pojazdu i miejsca oraz sporządzili szkic sytuacyjny i dokumentację fotograficzną. Wszystkie wykonane przez nich czynności, opinia biegłego oraz prowadzone postępowanie, pozwolą dokładnie wyjaśnić okoliczności i przyczyny tego wypadku – mówi rzeczniczka.
Podkreśla, że w w ciągu ostatnich trzech miesięcy podobnych zdarzeń było bardzo wiele, dlatego apeluje do kierowców i pieszych o ostrożność.
- Być może taką liczbę zdarzeń generuje w ostatnim czasie ograniczona widoczność, być może jest to brak ostrożności kierowców lub pieszych. Na te pytania odpowiedzą prowadzone przez policjantów postępowania oraz opinie biegłych. Musimy jednak pamiętać, że zasada ograniczonego zaufania obowiązuje wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców jak i pieszych. Piesi przed wejściem na przejście powinni się dokładnie i uważnie rozglądnąć, podobnie jak kierowcy, którzy dodatkowo w rejonie przejścia dla pieszych powinni zmniejszyć swoją prędkość – mówi Iwona Grzebyk-Dulak.
Dodaje, że choć noszenie odblasków przez pieszych w terenie zabudowanym nie jest obowiązkowe, to wobec zaistniałych zdarzeń może warto rozważyć ich zakup. Dzięki odblaskom kierowcy mają większą szansę dostrzec osoby zbliżające się do jezdni.
- Przejścia dla pieszych są w wielu miejscach nieoświetlone, dlatego odblaskowy pasek przymocowany do torebki lub kurtki może zadecydować o naszym życiu – stwierdza rzeczniczka.
Przypomina, że osoba, która doprowadza do wypadku, choćby nieumyślnie, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała, podlega karze nawet do trzech lat pozbawienia wolności. Jeśli następstwem wypadku jest śmierć albo ciężki uszczerbek na zdrowiu, sprawca może spędzić w więzieniu od pół roku do ośmiu miesięcy.
WIDEO: Jak się zachować w przypadku kolizji, a jak w czasie wypadku? - rady policjanta
Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska