https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Serial Korona Królów w TVP1 od 1 stycznia 2018 GODZINY EMISJI, OBSADA, DUŻO ZDJĘĆ, ZWIASTUN

Katarzyna Pachelska
Wideo
od 16 lat
„Korona Królów” od 1 stycznia 2018 w TVP1: Korona królów to serial Telewizji Polskiej poświęcony średniowiecznej historii Polski. Barwna, kostiumowa opowieść o panowaniu jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski – Kazimierza Wielkiego - tak reklamuje swoją najnowszą produkcję, telenowelę historyczną „Korona Królów” Telewizja Polska. Króla Kazimierza Wielkiego gra Mateusz Król. W poniedziałek, 1 stycznia 2018 roku o godz. 18.30 TVP1 rozpocznie emisję historycznej telenoweli „Korona królów”. Tego dnia stacja pokaże dwa półgodzinne pilotażowe odcinki produkcji, a dzień później wystartuje regularna emisja.

Serial Korona Królów w TVP1

Barwna, kostiumowa opowieść o panowaniu jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego - tak reklamuje swoją najnowszą produkcję, telenowelę historyczną „Korona Królów” Telewizja Polska. Pierwsze dwa odcinki obejrzymy w Nowy Rok, w poniedziałek 1 stycznia 2018 r., serial będzie emitowany codziennie od poniedziałku do czwartku.

Korona królów GDZIE OGLĄDAĆ

Emisja: od 1 stycznia 2018 r., 4 razy w tygodniu, od poniedziałku do czwartku, TVP1
Godzina: 18.30

Produkcję wyreżyserował Wojciech Pacyna, pod opieką literacką Ilony Łepkowskiej - "królowej polskich seriali", scenarzystki takich hitów jak "M jak miłość", "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe", 'Klan".

ZOBACZ KONIECZNIE
KORONA KRÓLÓW STRESZCZENIE ODCINKÓW

Korona królów QUIZ - Sprawdź swą wiedzę o historycznej telenoweli TVP i Polsce Kazimierza Wielkiego [PRZEJDŹ DO QUIZU]

Ponieważ Telewizja Polska reklamuje nowy serial jako telenowelę historyczną, możemy się spodziewać raczej serialu, w którym na pierwszym planie będą ludzkie namiętności, a polityka - na drugim. TVP chce zawalczyć "Koroną Królów" o widzów, którzy uwielbiają tureckie seriale, emitowane w TVP, na czele ze "Wspaniałym stuleciem". Niestety w obsadzie brakuje gwiazd z pierwszej ligi, jedynymi znanym szerszej publiczności aktorami są Robert Gonera, Tomasz Sapryk, Jan Wieczorkowski, Andrzej Deskur.

"Korona Królów" - telenowela historyczna TVP1, emisja od 1 stycznia 2018 r., od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30

Serial Korona Królów w TVP1 od 1 stycznia 2018 GODZINY EMISJ...

„Korona Królów” to pierwszy serial Telewizji Polskiej poświęcony średniowiecznej historii Polski. Akcja nowej telenoweli historycznej produkowanej przez TVP rozpoczyna się w 1333 roku. Umiera Król Władysław Łokietek, zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski. Na tronie zasiada jego jedyny żyjący syn - Kazimierz, w którego rolę wciela się Mateusz Król (pierwsza główna rola tego 29-letniego, urodzonego w Łodzi aktora). W tle miłość, dworskie intrygi, trudne relacje z pierwszą żoną Anną (Marta Bryła) i matką królową Jadwigą (Halina Łabonarska), zdrady i walka o wpływy. W „Koronie Królów” historia Polski jest fascynująca i intrygująca.

KORONA KRÓLÓW KRĘCONA BYŁA NA JURZE ZDJĘCIA Z PLANU

Korona królów OBSADA SERIALU

Postaci historyczne:

  • Kazimierz Wielki - Mateusz Król
  • Anna, pierwsza żona Kazimierza Wielkiego - Marta Bryła
  • Jadwiga, matka Kazimierza Wielkiego - Halina Łabonarska
  • Władysław Łokietek, ojciec Kazimierza Wielkiego - Wiesław Wójcik
  • Elżbieta Łokietkówna, siostra Kazimierza Wielkiego, żona króla Węgier - Katarzyna Czapla
  • Kunegunda Łokietkówna, żona księcia świdnickiego Bernarda i księcia saskiego Rudolfa I - Anna Grycewicz
  • Bolko II Mały, syn księcia świdnickiego Bernarda i Kunegundy Łokietkówny - Andrzej Popiel
  • Cudka, dwórka królowej Anny, domniemana kochanka Kazimierza Wielkiego - Paulina Lasota
  • Jan Grot (Grotowic) herbu Rawicz, doradca Kazimierza Wielkiego - Robert Gonera
  • Jarosław Bogoria ze Skotnik, arcybiskup gnieźnieński, doradca Kazimierza Wielkiego - Andrzej Deskur
  • Jasiek z Tarnowa i Melsztyna herbu Leliwa, zaufany człowiek Kazimierza Wielkiego - Marcin Rogacewicz
  • KANCLERZ ZBIGNIEW ZE SZCZYRZYCA HERBU DRUŻYNA (Tomasz Sapryk)
  • GRZEGORZ NEKANDA Z SIECIECHOWIC HERBU TOPÓR, chorąży krakowski (Jacek Kopczyński)
  • NIEMIERZA Z GOŁCZY HERBU MĄDROSTKI (Piotr Gawron Jedlikowski)
  • PEŁKA Z ROCHOWA (Krzysztof Wrona)
  • PRZEMYSŁ SIERADZKI, Syn księcia inowrocławskiego Siemowita, brata Władysława Łokietka - (Ireneusz Pastuszak)
  • SPYCIMIR (SPYTEK) HERBU LELIWA ( Sławomir Orzechowski )
  • WŁADYSŁAW GARBATY (Jan Wieczorkowski)

Postaci fikcyjne:

  • EGLE, litewska zielarka (Karina Seweryn)
  • GABIJA, kucharka litewska (Agata Bykowska)
  • DWÓRKA HELENA (Dagmara Bąk)
  • GARNCARZ (Bartłomiej Nowosielski)

Zdjęcia do serialu trwają od lipca 2017 r. "Oprócz fascynującej historii na uwagę zasługują także wyjątkowe kostiumy, wnętrza oraz plenery, w których rozgrywa się akcja" - reklamuje serial Telewizja Polska.

Konsultantem historycznym przy produkcji serialu jest dr hab. Bożena Czwojdrak – mediewistka, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zajmująca się badaniami nad genealogią szlachecką i możnowładczą oraz dworami władczyń i władców polskich w późnym średniowieczu. Autorka m.in. monografii królowej Zofii Holszańskiej, czwartej żony Władysława Jagiełły. Pod jej redakcją wyszedł pierwszy pełny poczet władczyń polskich.

W chwili objęcia rządów przez Kazimierza w 1333 r. pozycja międzynarodowa Polski była bardzo niekorzystna. Na północy dobiegał końca rozejm z Krzyżakami, wrogie relacje pozostawały z Brandenburgią i Królestwem Czech. W walce zbrojnej Kazimierz był bez szans – pozostawały układy. Dzięki dyplomatycznym zdolnościom młodemu królowi udało się uregulować stosunki z sąsiadami i odsunąć groźbę wojny. W 1335 r. uzyskał także zrzeczenie króla czeskiego z przysługujących mu praw do polskiej korony. Cena kompromisu była wysoka, kosztowała znaczną na owe czasy sumę 20 tys. kóp groszy praskich. Długie panowanie Kazimierza przyniosło wzmocnienie pozycji Polski. Było pasmem nie tylko sukcesów, ale i porażek. Mimo wielu wysiłków nie udało mu się odzyskać Pomorza Gdańskiego, które na mocy zawartego w 1343 r. w Kaliszu pokoju pozostało w rękach Zakonu. Pogodzić musiał się również z objęciem zwierzchności nad Śląskiem przez króla czeskiego. Niepowodzenia te Kazimierz rekompensował sobie prowadząc ekspansję na wschodzie i przyłączając do Polski Ruś Halicką. Chwaląc króla za jego działalność polscy kronikarze podkreślali, że był bardziej sławny w pokoju niż czynach i sztuce wojennej. Doceniając zalety Kazimierza, dostrzegając też jednak jego przywary, od XVI w. zaczęli nazywać go Wielkim. Swego dzieła nie zdołał niestety przekazać własnemu dziedzicowi – cztery żony nie dały królowi męskiego potomka. Będąc ostatnim Piastem na tronie polskim, umierając w 1370 r. przekazał swoje państwo spokrewnionej ze sobą dynastii andegaweńskiej.

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
takPYTAM!
Czy w XIV wieku PAPRYKA była znana w Europie? W dniu 17.012018 r. oglądam odcinek Korony Królów, a tam węgierski kucharz używa PAPRYKI, która w ówczesnych czasach niebyła znana w Europie. Jak to możliwe?
a
asza
Ja swoim dzieciom zdecydowanie nie będę polecała oglądania tego serialu - nie jest tego wart, to marne kino. Mnóstwo błędów historycznych, kicz i gra aktorska na poziomie przedszkolnego przedstawienia.
S
Scytia
realia historii Polski już od dawna nie mają szans na zbliżenie się do zainteresowanych.Dzieci mogły to oglądać z zainteresowaniem, bo jest to na ich poziomie, ale oby nie uznawały tego za fakt, tylko między bajki włożyły. To jeszcze jedna krucjata. Namolnie silna w przekonywaniu co do tej "rdzennie polskiej" tradycji i zgodna z panującym rządem. Należy zaznajomić przyszłe pokolenia, jak to na prawdę było.
Czekam teraz na prawdę historyczną o kochance Kazimierza Wielkiego , Esterze. Czy ten serial i ten pseudo Wawel ma za zadanie ośmieszyć Polskę?
S
Scytia
Rydzowo moherowy smród daje minus, co wcale nie dziwi,bo dużo tego w słowiańskim kraju się rozmnożyło tratując gospodarzy z właściwą sobie bezczelnością i bezdusznością.Serial jest do bani. Słowianie nigdy się nie poddali i nie poddadzą krzyżackiej nawałnicy.
S
Scytia
I chcieli zrobić konkurencję dla Wspaniałego Stulecia? Zauroczyć świat? Prawda jest taka, że watykańska sekta obejmowała Lechistan w całkowite posiadanie.Nie tylko na Litwie broniono się przed tym potopem, i to była bardzo krwawa walka. Pokazać ten fakt historyczny, nie łaska?!
(Już nie wspomnę o koszmarze Hoffmana zwanego bezczelnie "Stara Baśń" J.Kraszewskiego- ach te teksty rodem z liceum! )
Twórcy Wspaniałego Stulecia pokazali w 8 odcinkach, jak powstawał ich serial, jak gigantycznej pracy wymagał, stąd sukces ! Ale coś, za coś. A spodziewałam się czegoś na podobną skalę w tym polskim serialu. Odcinki też króciutkie i wykazać się nie można.W dzisiejszych czasach można zrobić doskonały film, ale...tu trzeba talentu, chęci i historycznej prawdy, bo kłamstwo sterczy jak szydło z worka. Zamiast sukcesu, pośmiewisko.
x
xz
No cóż Polaków mają za idiotów i analfabetow i myślą że pocisną kit same wtopy i gafy historyczne plastikowe korony marne scenografie i kostiumy żeby zrobić dobry film historyczny to trzeba znać historię i włożyć w produkcje dużo kasy no ale władza zna się lepiej na historii bo sami ja piszą i tworzą na nowo ten film to poziom dla dzieci z przedszkola taka bajka o królewnach
M
Maria
Moje dzieci obejrzały z zainteresowaniem. Mam nadzieję , że serial przybliży im realia historii Polski.
L
Lelitos
Do kitu ten serial
J
Jaśko
Pani Dr. czy pani jako konsultantka historyczna zwróciła uwagę na tekst, stroje no i ten "Wawel".
Tragedia.
J
JAGNA
Żona Kazimierza dramat co to za aktorka już lepsza dwórka Anna
m
mag
Obejrzałem 15 minut i już jestem wyleczony. Tego się nie da oglądać. Więcej akcji i dramaturgii jest w programie "Rolnik szuka żony". A scena pojedynku turniejowego to była zupełna tandeta. Naprawdę nie można było znaleźć lepszych jeźdźców i rycerzy w kraju, którego przedstawiciele wygrywają w Europie prestiżowe turnieje rycerskie? I same ujęcia jak z komiksu. W tle stłoczona grupka statystów mająca robić za tłum widzów. Emocje tłumu w skali od 1 do 10 wynosiły 1.
Strata czasu na oglądanie i pieniędzy podatników.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska