Siedem dni w Gorlickiem

Halina Gajda
Halina Gajda
fot.halina gajda
Z ratusza, z powiatu, z gminy.

Serdeczne 200 lat dla Zofii Niziołek z Gorlic!

Zofia Niziołek, gorliczanka obchodziła setną rocznicę urodzin. Takie wydarzenie wymagało wyjątkowej oprawy - życzenia składali więc najbliżsi, ale też władze miasta, między innymi burmistrz Rafał Kukla. W końcu wiekowa mieszkanka nie zdarza się co dzień. Był pyszny tort, wiele kwiatów i oczywiście życzenia kolejnych stu lat! Pani Zofia, nieco oszołomiona i mocno wzruszona cieszyła się razem z liczną rodziną. Jubilatka doczekała się czwórki dzieci, siedmiu wnuków, 13 prawnuków i dwóch praprawnuków. Solenizantce gratulujemy pięknego jubileuszu, dołączamy się do życzeń zdrowia i jeszcze wielu lat życia.

Sportowe inwestycje gminy Gorlice

Przy szkole w Bystrej ma powstać boisko sportowo-rekreacyjne z placem zabaw i siłownią. Projekt jest w trakcie opracowywania.

Okrągłe urodziny trzech szkół

W sumie mają 260 lat. Trzy szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez powiat gorlicki obchodzą w tym roku swoje jubileusze. Gorlicki Kromer będzie w tym roku obchodził 110 rocznicę urodzin, liceum w Bobowej - 70. a ZSZ w Gorlicach - 80. Pierwsze urodzinowe „przyjęcia” już we wrześniu.

Na drogach nie ma urlopów

Przed nami jeszcze kilka remontów na drogach powiatowych. Wkrótce powinny rozpocząć się prace w Bieśniku i Szalowej oraz w Stróżnej. W sumie będzie to prawie dwa kilometry nowego asfaltu. Przetargi są już ogłoszone. Wszystko ma być gotowe do końca października.

Pozytywne myślenie młodzieży w mieście

Od wczoraj w Gorlicach trwa Tydzień Pozytywnych Inicjatyw. Akcja promuje uniwersalne wartości - miłość, dobroć, uczciwość, szacunek, współczucie, co przekłada się też na praktykę - uczestnicy pomagają w codziennych sprawach typu sprzątanie najbardziej uczęszczanych ulic, pomagają w sprawunkach, a nawet trzepią dywany. Poza tym w programie jak co roku zajęcia dla dzieci, trampolina, ślizgawka, festiwal gier planszowych, piknik rodzinny.

Konserwatorski szczyt w UNESCO

W Binarowej, wielkie „mycie” zabytkowego kościółka pw. Michała Archanioła. Tak zwanej konserwacji hydrofobowej poddany zostanie gontowy dach oraz ściany świątyni i ogrodzenie. Choć cały zabieg wydaje się czymś skomplikowanym, to tak naprawdę sprowadza się do szorowania gontu wodą i parą pod dużym ciśnieniem. Po wszystkim kościółek będzie lśnił. Lada dzień mają rozpocząć się inne, równie ważne prace konserwatorskie, tym razem związane z Kaplicą Aniołów Stróżów. Fachowcy zajmą się dziesięcioma lichtarzami ołtarzowymi, konfesjonałem z ławami i tronem biskupim. Wykonana zostanie także konserwacja części polichromii na ścianie zachodniej nawy, czyli na chórze. Samo mycie ścian kosztować będzie ponad 80 tys. złotych, prace konserwatorskie - blisko dwieście.

Stróżowianka wolna od zanieczyszczenia

Groźnie wyglądało zgłoszenie przypadkowego przechodnia, który wczoraj przed południem zadzwonił do straży pożarnej, że w centrum miasta, do potoku Stróżowianka na wysokości Biedronki wpływa brudna woda. Strażacy, którzy przyjechali na miejsce, sprawdzili wszystko dokładnie. Okazało się, że strach ma wielkie oczy, a ciemno zabarwiona woda wypływa ze studzienki kanalizacyjnej, którą akurat czyścił zakład komunalny. Na wszelki wypadek strażacy sprawdzili jeszcze ph cieczy. Okazało się, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla ryb żyjących w potoku. Woda choć brudna, biologicznie była zdatna.

Lipinki w połowie stawki rankingu

Gmina Lipinki zajęła 39. miejsce w kraju spośród stu gmin, które zakwalifikowały się do rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2016. Tytuł trafił do gminy już po raz czwarty. Po raz pierwszy w 2007 roku. Wówczas zajęła 33. miejsce. Przed sześcioma laty - 56. miejsce, rok później zaś, Lipinki wskoczyły na 43 lokatę. W tym roku samorządy oceniano w dwóch etapach. W pierwszym wzięto pod uwagę gminy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2012-2015 i jednocześnie najwięcej inwestowały. W drugim etapie między innymi brano pod uwagę dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wskaźnik zadłużenia, jak również dynamikę wzrostu dochodów własnych.

Późną jesienią woda już ich nie zaleje

W najbliższych tygodniach rozpoczną się prace związane z kompleksową przebudową ul. Korczaka i ul. Konopnickiej. To swoiste dopełnienie zakończonej w grudniu budowy północnego obejścia miasta. Teraz rozbudowana zostanie ul. Korczaka, z kolei na Osiedlu Młodych przebudowany będzie istniejący wodociąg. Powinny też skończyć się kłopoty z zalewaniem mieszkańców posesji przy ul. Konopnickiej. Pojawią się też nowe chodniki, parkingi. Inwestycja ma zakończyć się w listopadzie tego roku.

Rozbudowa w perspektywie

Gmina Gorlice planuje rozbudowę szkoły w Ropicy Polskiej i przedszkola w Klęczanach. Przygotowywane są projekty.

Inwestycje spółki ułatwią nam życie

Ponad dwanaście milionów złotych zainwestuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Gorlicach. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Przy ul. Stróżowskiej wybudowana zostanie zasilana solarami hydrofornia, położonych zostanie też ponad półtora kilometra rur z wodą. Przy ul. Węgierskiej planowane są ponad trzy kilometry sieci. Jest też szansa, że miejska oczyszczalnia nie będzie już tak uciążliwa. Tam też planowane są spore inwestycje w nowe rozwiązania technologiczne. Spółka zdobyła 63-procentowe dofinansowanie.

W mieście spotkanie z konsulem

Burmistrz Rafał Kukla spotkał się z Januszem Kahlem, konsulem honorowym Finlandii, Danii, Szwecji i Islandii w Krakowie. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim potencjału Gorlic w rozwoju czystych technologii. Konsul kieruje także założonym przez siebie Centrum Nauki i Biznesu Nordic House, które zajmuje się m.in. współpracą pomiędzy krajami nordyckimi a Polską. Działa również w obszarze turystyki, przemysłu.

Nasza akcja pomocy nabiera tempa

Nasza akcja charytatywna na rzecz oddziału dziecięcego gorlickiego szpitala nabiera tempa. Pula przeznaczona na dziecięce zakupy powiększyła się o 1300 złotych, które przekazali nam pracownicy Urzędu Gminy w Sękowej, tamtejsi radni, sołtysi oraz mieszkańcy Ropicy Górnej. Wsparło nas Uzdrowisko Wysowa, Cukiernia Italia oraz gorlicki przedsiębiorca Jacek Kurzawa. Wszystkim pięknie raz jeszcze dziękujemy!

Kierowcy muszą uważać na Łokietka

Do końca sierpnia potrwają utrudnienia na ul. Łokietka w Gorlicach. Ta zostanie zamknięta w obrębie skrzyżowania z ul. Pocieszka. Wszystko związane jest z prowadzonymi tam pracami modernizacyjnymi. Ulicę trzeba zamknąć ze względów bezpieczeństwa.

Najpierw remont, potem docieplenie

W gminie Moszczenica przygotowania do remontu remizy w Staszkówce. W budynek zainwestowane zostanie około stu tysięcy złotych. W tym roku roboty obejmą część „medyczną”, gdzie znajdują się gabinety tamtejszego ośrodka zdrowia. W planach jest też kompleksowa termomodernizacja całego budynku. W tym zadaniu pomóc ma Związek Gmin Ziemi Gorlickiej, który przygotowuje wniosek o unijną dotację na takie inwestycje.

Nasze samorządy z grubymi milionami

Bank Danych Lokalnych GUS podsumował pracę samorządów w latach 2007-2013. Pod uwagę brana była aktywność w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. Okazało się, że w Gorlickie trafiło 557 milionów złotych. Za nami uplasowała się Skawina - 549 milionów oraz powiat tatrzański - 530 milionów złotych. Co ważne, dane odnoszą się do wszystkich projektów realizowanych na terenie danej gminy - nie tylko tych przez samorządy.

Sołtysa roku ogłoszą w Ropicy Górnej

Tegoroczne dożynki w gminie Sękowa odbędą się w Ropicy Górnej 20 sierpnia. Wszystko dlatego, że wieś jest gospodarzem spotkania, podczas którego rozstrzygnięty zostanie konkurs na Najlepszego Sołtysa Województwa Małopolskiego 2015. Laureatką tego tytułu za rok 2014 była Katarzyna Tokarz, sołtyska Ropicy, która teraz będzie odgrywać rolę organizatorki dożynkowej biesiady. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele św. Michała Archanioła.

Gazeta Gorlicka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie