Rozwinięcie w podtytule mówi o zawartości książki w zasadzie wszystko: „Jak najpopularniejszy sport na świecie inicjuje i napędza rewolucje oraz utrzymuje dyktatorów u władzy”.
To pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy interesują się wpływem futbolu na politykę i na odwrót. Dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak bardzo piłka nożna różni się od innych dyscyplin sportu, jak przestała (już dawno temu) być tylko rozrywką dla mas. Jak bardzo stała się narzędziem w rękach polityków, gdy zrozumieli, że zarządzanie przez emocje jest o wiele skuteczniejsze niż kolportowanie programów i argumentów.
Jak czytamy na okładce książki, Kuper odwiedził 22 kraje, od RPA po Włochy, od Rosji po Stany Zjednoczone, aby zbadać, w jaki sposób piłka nożna je ukształtowała. „Jednocześnie próbował dowiedzieć się, co kryje się za charakterystycznym stylem gry każdego narodu, od beztroskiego wyrażania siebie przez Brazylijczyków po niespokojną kalkulację Włochów. Podczas podróży spotkał niezwykłą grupę piłkarzy, polityków, dowódców i fanów”. Czy znajomość futbolu może nam objaśniać świat? Kuper twierdzi, że tak. Iczytając jego książkę trzeba przyznać mu rację.
„Football Against The Enemy. Piłką we wroga”. Autor:Simon Kuper. Tłumaczenie: Bartosz Sałbut. Wydawnictwo: SQN. Cena okładkowa: 44,99 zł.
![Simon Kuper zjechał cały świat, by go nam objaśnić. Za pomocą futbolu [SPORTOWA PÓŁKA]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/57/0b/64bcf3585a910_p.jpg?1690104664)
