Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SIN: Bransoletki do wykrywania pigułki gwałtu to oszustwo?

Paulina Padzik
Paulina Padzik
Bransoletka LimeBand
Bransoletka LimeBand źródło: limebands.pl
Według organizacji non profit, działającej na rzecz polityki narkotykowej Społeczna Inicjatywa Narkopolityki, bransoletki LimeBands, które wprowadza na polski rynek trójka młodych krakowian, są niebezpieczne, bo wprowadzają ich użytkownika w błąd i kreują "fałszywe poczucie bezpieczeństwa".

Niedawno trójka młodych krakowian: Dominika Sysło, Adam Białecki i Mateusz Żaba, sprowadziła do Polski bransoletki niemieckiej firmy Xantus. To produkt, który ma wykrywać pigułkę gwałtu, a konkretnie substancję GHB, która zawarta jest w niektórych pigułkach. Na polskim rynku bransoletki otrzymały nazwę LimeBands. Trójka młodych przedsiębiorców zajęła się dystrybucją bransoletek w kraju.

- Uznałam, że jest to coś aktualnego, potrzebnego, a nawet zdziwiło mnie, że taki produkt jeszcze nie jest dostępny w Polsce. Rozpoczęłam poszukiwania sprzedawcy z ciekawości. W końcu padła decyzja o sprowadzeniu bransoletek do kraju – mówiła Dominika Sysło, inicjatorka pomysłu dystrybucji produktu w Polsce.

Oszustwo?

Organizacja, działająca na rzecz edukacji na temat narkotyków, zarzuciła dystrybutorom zatajanie informacji, a mediom, podającym wiadomość o dystrybucji, „wprowadzanie u czytelników fałszywego poczucia bezpieczeństwa”, a w poście z ostrzeżeniem pisała: "Xantus [oryginalna nazwa bransoletek - przyp red.], służąca do badania obecności GHB w napojach nie nadaje się do wykrywania pigułki gwałtu. Udostępnij lub oznacz znajomych aby przestrzec ich przed oszustwem!"

„Opaska jest zawodna. Może potwierdzić obecność GHB, ale zamienników już nie. Według badań aż 3/4 incydentów z użyciem tzw. „pigułki gwałtu” dotyczy innych substancji: pochodnych GHB (GBL, BDO) oraz leków nasennych (np. zolpidem, Stilnox) i przeciwlękowych (np. alprazolam, Xanax).” - pisze organizacja na swoim fanpage’u.

Jak twierdzi członek organizacji Jerzy Afanasjew, badacz narkotyków i aktywista, „bransoletki LimeBands w rzeczywistości nie wykrywają aż 70 proc. pigułek gwałtu”. Zarzucił, że na stronie internetowej LimeBands znajdują się kłamliwe informacje, które zatajają wyniki testów, przeprowadzane na bransoletkach. „Producent oryginalnego produktu Xantus informuje o wielu możliwych fałszywych wynikach testu. Wszystkie napoje z wodą i Budweiser, Amstel Light, Coors Light, Corona Extra czy Bailey’s Irish Cream - to pierwsze z brzegu przykłady, o których informuje sam Xantus. LimeBands zataja te informacje z pełną świadomością. Dodatkowo ciemne napoje jak cola czy sok porzeczkowy utrudniają lub uniemożliwiają prawidłową interpretację testu.” - informuje organizacja.

Społeczna Inicjatywa Narkopolityki zachęca, by kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i śledzić kampanie edukacyjne na temat pigułek gwałtu. Według organizacji najlepszą ochroną przed potencjalnym napastnikiem, który chce wykorzystać ofiarę, podając jej pigułkę gwałtu, jest nie pozostawianie drinka bez ochrony i dbanie o własne bezpieczeństwo.

„Zawsze pilnuj swojego napoju. Bądź przy momencie otwierania butelki i pilnuj swojego drinka przez cały czas. To prostsze i skuteczniejsze od odgrzewanych kotletów-gadżetów.” - uważają członkowie organizacji.

"Nie kłamiemy"

Młodzi dystrybutorzy produktu odnieśli się do zarzutów Społecznej Inicjatywy Narkopolityki:

„Owszem, bransoletka nie wykrywa substancji pochodnych, o których jest mowa (np. GBL). Od początku podkreślamy, iż produkt wykrywa GHB, nigdy nie została przez nas podana inna informacja na ten temat. Nasza strona internetowa nie podaje żadnych fałszywych informacji. Korzystaliśmy z materiałów, które udostępnił nam producent bransoletek.”

Zespół LimeBands twierdzi, że nie wprowadzają nikogo w błąd. Przyznają jednak, że: „Wkradł się drobny błąd, dotyczący braku napojów, z którymi wynik może być nieprawidłowy. Wynika to z błędnej informacji, którą wcześniej otrzymaliśmy od producenta i aktualnie wyjaśniamy tą sprawę z firmą Xantus.”

„Pragniemy również zauważyć, że podajemy do wiadomości (na stronie internetowej), że bransoletka nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa i nie zastąpi zdrowego rozsądku i uwagi. To samo jest napisane w ulotkach dostarczanych wraz z bransoletką.” - dodaje zespół.

Dominika Sysło, Adam Białecki i Mateusz Żaba twierdzili, że „nie ma w Polsce produktu, który choć trochę pomógłby zwalczać takie [jak wykorzystanie po pigułce gwałtu] sytuacje.” Społeczna Inicjatywa Narkopolityki twierdzi, że „Może i nie ma w formie bransoletki, ale są. Są też darmowe i 100% skuteczne kampanie profilaktyczne „Pilnuj Drinka”.

Na co dystrybutor LimeBands odpowiada: „Jeżeli w Polsce są dostępne inne tego typu produkty, prosimy o taką informację, gdyż nam nie udało się do takich dotrzeć. Oczywiście są dostępne "100% skuteczne" kampanie profilaktyczne, i bardzo dobrze, są BARDZO ważne! (Kampania nie jest produktem)
Ale czy my z nimi konkurujemy? Bransoletka Xantus ma pomóc w ochronie przed substancją GHB, nasza inicjatywa pobudziła u ludzi problem, jakim są tabletki gwałtu i jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska