Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Skarb Państwa chce przejąć kopalnie w Brzeszczach, Libiążu i Jaworznie
Tauron Wydobycie to obecnie jeden z głównych producentów węgla energetycznego w Polsce. Spółka w trzech podległych jej zakładach posiada największe jego zasoby w Polsce. Zapewnia dostawy paliwa dla elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron, a klientom indywidulanym oferuje wysokiej jakości paliwa węglowe do ogrzewania, w tym ekogroszki.
- Oszacowana na "symboliczną złotówkę" wartość oferty skarbu Państwa wynika z wycen, które uwzględniają zarówno obecną kondycję kopalń, jak i potrzeby finansowe zakładów górniczych w długiej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie ich funkcjonowania - wyjaśnia prezes Tauron Wydobycie Jacek Pytel.
Przewodniczący Związku Zawodowego "Kadra" w kopalni "Brzeszcze" Bogusław Studencki zauważa, że przejęcie zakładów górniczych jest konsekwencją podpisanej w maju ub. roku umowy społecznej pomiędzy stroną rządową a liderami związków zawodowych dotyczącej transformacji węgla kamiennego w Polsce.
- Wcześniej czy później można było spodziewać się takiego kroku. Dla pracowników - na dzisiaj - ta zmiana nie będzie mieć większego znaczenia - mówi Bogusław Studencki.
Oferta odkupienia górniczych aktywów Taurona przez Skarb Państwa jest kolejnym etapem zmian struktury własnościowej górnictwa węgla kamiennego w związku z realizowanym programem publicznego wsparcia, które było częścią wspomnianej umowy społecznej. Wcześniej kupił już pakiety akcji Polskiej Grupy Górniczej od firm, w których ma udziały.
Zgodnie z zapisami umowy, muszą znaleźć się środki na finansowanie kopalń do czasu ich wygaśnięcia. "Brzeszcze" mają funkcjonować do 2040 r., a Janina i Sobieski do 2049.
Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, Tauron przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Rynek w Kętach zmieniał oblicza. Zawsze był najważniejszym placem miasta. Zdjęcia
- Popularny "Chemik" w Oświęcimiu ma już 75 lat. Mamy archiwalne zdjęcia
- Kryta pływalnia w Oświęcimiu 50 lat temu. To był pierwszy taki obiekt w kraju
- Dnia Miasta Oświęcimia za nami. Muzyka, śpiew i goście z „kosmosu”
- Na Bulwarach w Oświęcimiu rusza budowa parkingu podziemnego. Są już stawki opłat!
- Nowiutki samochód dla strażaków ochotników z jednostki w Zatorze
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
