- Uchwała jest intencyjna. Do wprowadzanie tego typu zakazów kompetencje ma Sejmik Wojewódzki, który podejmował już dla Krakowa uchwały zakazujące palenie w piecach. Wystąpię o podjęcie również dla naszej gminy uchwały zakazującej montażu pieców, które powodują zanieczyszczenie powietrza - mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.
Radni domagają się wprowadzenia takich ograniczeń, żeby zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu zanieczyszczeń z kominów na zdrowie ludzi i na środowisko. Uchwała intencyjna została przyjęta znaczna większością głosów przy jednym wstrzymującym się.
Podjęcia takiej uchwały domagali się m.in. przedstawiciele Skawińskiego Alarmu Smogowego. Łukasz Kurlit z SAS jeszcze przed sesją apelował do radnych, żeby podjęli te uchwalę.
- Oto, po niezliczonych latach niedostrzegania i bagatelizowania problemu trującego powietrza,w naszej położonej w smogowej niecce gminie, przychodzi czas kluczowych decyzji dla powodzenia walki ze smogiem w gminie Skawina, którą rozpoczęliśmy wspólnie dwa lata temu - mówił.
- Mówimy o tym, by w nowoprojektowanych domach, budowanych przez ludzi których stać na to, bo i tak muszą tworzyć system grzewczy, wyeliminować kotły na paliwa stałe. Chodzi o to, żeby kiedyś zakończyć ten dramat tysięcy mieszkańców gminy Skawina, jakim jest ciężki smog w sezonie grzewczym, który nie pozwala im wychodzić z domów - dodawał.
Samorządowcy też są przekonani o tym, że nie można pozwolić, żeby w nowych budynkach instalować piece, które w niedługim czasie będą do wymiany.
CZYTAJ: Co zamiast węgla? Darmowy prąd!
Przedstawiciele alarmu smogowego z niepokojem przyjęli natomiast informacje, że radni przegłosowali poprawkę, zezwalającą na montaż kominków.
Władze skawińskie zaznaczają, że walka ze smogiem w tej gminie jest intensywna. - Wymieniamy setki pieców rocznie. Do końca tego roku będziemy mieli wymienione już około 1200 pieców. Szacujemy, że przez kolejne trzy lata pozbędziemy się kopciuchów - mówi burmistrz Rzepisko.
Czytaj: Energia ze Słońca receptą na smog i drożejący prąd?
Samorządowcy jako alternatywę ogrzewania węglem i drewnem podają gaz. Według danych Ministerstwa Energii za rok 2018, gmina Skawina ma bardziej rozbudowaną sieć gazową niż Kraków. Gminie Skawina jest w 83,32 procentach zgazyfikowana, a Kraków a w 77,81 procentach.
- To prawda, że mamy ponad 80 procent zgazyfikowanego terenu gminy, ale w niektórych miejscowościach gazociągu nie mamy - zaznacza burmistrz.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Nauczyciele nie rezygnują ze strajku