Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Składanie wniosków o dopłaty obszarowe. Trzeba ułatwiać rolnikom życie

Rozmawiała Ewa Tyrpa
FOT. ARCHIWUM ARiMR
Dotacje. ADAM ŚLUSARCZYK, dyrektor Oddziału ARiMR w Krakowie zachęca rolników do składania wniosków jak najszybciej, najlepiej w kwietniu. W maju mogą tworzyć się kolejki.

– Od tego roku rolnicy mają obowiązek składania wniosków o dopłaty obszarowe wyłącznie drogą elektroniczną. Czy sprawia im to trudność?

– To rewolucyjna zmiana, ale nie zostawiamy rolników samym sobie. Pomagają przede wszystkim pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ale włączają się też ośrodki doradztwa rolniczego, izby rolnicze i gminy. Dużym ułatwieniem było umożliwienie rolnikom posiadającym do 10 hektarów, zamiast wypełniania e-wniosków, złożenia tylko oświadczeń. Przyjmowaliśmy je do 14 marca. Z tej formy skorzystało ponad 40 procent rolników ze 119 tysięcy składających wnioski w Małopolsce.

– Pozostali mają złożyć wnioski elektronicznie do 15 maja...

–Jesteśmy na półmetku i z każdym dniem e-wniosków przybywa. Wiele, zwłaszcza młodych osób, bez problemu je wypełnia. Rolnicy tę formę przyjęli ze zrozumieniem i świadomością, że to wymóg obecnych czasów. Ci, którzy mają obawy lub nie mają dostępu do internetu, chętnie korzystają z naszej pomocy. Zachęcamy też ich krewnych, dzieci, wnuki, by pomogli rodzicom i dziadkom, dzięki czemu nie będą oni tracić czasu na przyjazd do naszych biur.

  • W powiecie krakowskim czekamy na złożenie jeszcze ponad 6 tysięcy wniosków. W zeszłym roku przyjęliśmy 15 227. Do tej pory otrzymaliśmy ich prawie 9 tysięcy.
  • W powiecie wielickim czekamy na złożenie jeszcze ponad tysiąca wniosków. W 2017 roku przyjęliśmy 3 122 wnioski. Dotychczas – około 2 100 wniosków.
  • W powiecie myślenickim czekamy na złożenie jeszcze około półtora tysiąca wniosków. W zeszłym roku przyjęliśmy 4 651. Do tej pory otrzymaliśmy 3 125.

– Czy spodziewa się Pan tłoku, jak corocznie, pod koniec wyznaczonego terminu?

– Chcemy tego uniknąć, a wiemy, że teraz rolnicy mają sporo pracy w polu. Dlatego do końca kampanii, czyli do połowy maja, biura są czynne codziennie do godz. 18. Tylko w długi weekend będziemy pracować w normalnym czasie. Apelujemy do rolników, by nie czekali do ostatniej chwili, kiedy będą musieli stać w kolejkach, bo sprawdzanie działek na mapach trochę trwa.

– Kiedy rolnicy mogą się spodziewać wypłaty dotacji?

– W tym roku od października do końca listopada w formie zaliczki otrzymają 70 procent należnej kwoty. Pozostałą część wszyscy dostaną do końca czerwca 2019 roku. Warto wspomnieć, że w całej Polsce rolnicy otrzymają prawie 14 miliardów złotych, z czego w Małopolsce około 500 milionów złotych.

– Poza płatnościami obszarowymi są też różne pomocowe programy dla rolników z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ma też ruszyć nabór na restrukturyzację małych gospodarstw...

– W marcu zakończyliśmy przyjmowanie wniosków na modernizację dużych gospodarstw. Niedługo o wsparcie będą mogli ubiegać się też właściciele mniejszych. Przewidujemy, że zainteresowanie restrukturyzacją małych gospodarstw w Małopolsce będzie spore. W powiecie krakowskim i myślenickim takich gospodarstw jest dużo, a finansowe wsparcie będzie dla nich szansą na zwiększenie wartości gospodarstwa i poprawę jakości życia.

Agencja rozpoczyna kampanię informacyjną skierowaną do właścicieli kilkuhektarowych gospodarstw, zachęcając do rozwijania ich. Po przedstawieniu biznesplanu otrzymają 60 tysięcy złotych. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności dostaną 48 tysięcy złotych jako pierwszą ratę.

– Regionalny oddział w kwietniu zmienił siedzibę...

– Znajduje się przy ul. Promienistych 1 w Krakowie, nieopodal ronda Polsadu w biurowcu Astris. Tu też mieści się Krakowskie Biuro Powiatowe. Dla rolników z powiatu wielickiego do dyspozycji jest biuro w Niepołomicach, a dla rolników z powiatu myślenickiego do dyspozycji jest miejscowe biuro.

WAŻNE INFORMACJE:

  • Termin składania wniosków wyznaczono do 15 maja.
  • Po tym terminie e-wnioski będą przyjmowane jeszcze przez 25 dni, a więc do 9 czerwca, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia, należne płatności będą pomniejszone o 1 procent.
  • Do końca kampanii (do 15 maja) wszystkie biura Agencji będą czynne do godz. 18. Wyjątkowo od 30 kwietnia do 4 maja w godz. 7.30-15.30.
  • Dla rolników z powiatu krakowskiego siedzibą jest biuro przy ul. Promienistych 1.
  • Dla rolników z pow. wielickiego do dyspozycji jest biuro w Niepołomicach, ul. 3 Maja 5.
  • Do dyspozycji rolników z pow. myślenickiego jest biuro przy ul. Słowackiego 100a.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Magnes, kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Składanie wniosków o dopłaty obszarowe. Trzeba ułatwiać rolnikom życie - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska