Skoki. Puchar Świata Niżny Tagił 2017. Walka na rekordy [RELACJA, WYNIKI, KLASYFIKACJA]

(frap)
Niemiec Richard Freitag
Niemiec Richard Freitag Wojciech Matusik / Polskapresse Gazeta Krakowska
Skoki narciarskie. Niemiec Richard Freitag wygrał w Niżnym Tagile sobotni konkurs Pucharu Świata, w trakcie którego dwa razy pobito rekord skoczni. Najlepszym z Polaków był Piotr Żyła - zajął 10. miejsce. Szansa na rewanż już w niedzielę.

W I serii Norweg Daniel Andre Tande pobił rekord skoczni – 141 m (poprzedni wynik, jego rodaka Johanna Andre Forfanga, był słabszy o metr), ale to nie zapewniło mu prowadzenia. Skakał w (za) dobrych warunkach i stracił sporo punktów za korzystny wiatr. Liderem – niespodziewanym - był Niemiec Karl Geiger (131 m).

Do finałowej serii awansowali wszyscy podopieczni trenera Stefana Horngachera, ale szału nie było. Kamil Stoch (128 m) zajmował 9. miejsce, Piotr Żyła jest (128) 10., Maciej Kot (127,5) 12., Dawid Kubacki (126) 18., Stefan Hula (129,5) 19., a Jakub Wolny (126) – 28.

Niestety, w II serii poprawił się tylko Kubacki (130,5 m), który wylądował na 11. pozycji. Tuż przed nim znalazł się Żyła (129,5 m), za to Stoch (124 m) spadł aż na 15. lokatę.

W klasyfikacji znacznie w dół przesunął się też Kot (tylko 123,5 m) - na 20. pozycję.

Hula (120 m) ostatecznie zajął 27. miejsce, a Jakub Wolny zakończył zawody z jednym punktem za 30. lokatę, bowiem w drugiej próbie uzyskał tylko 117 m.

Rekord obiektu odzyskał Forfang – skoczył 141,5 m, dzięki czemu znalazł się na najniższym stopniu podium. Wygrał Niemiec Richard Freitag, drugi był Tande. Geiger zajął 5. lokatę.

Niezwykłej rzeczy dokonał Niemiec Andreas Wellinger, który z 21. pozycji, zajmowanej po I serii, po skoku na 138,5 m awansował aż na 5. miejsce.

- Sporo się działo, głównie za sprawą wiatru, który wiał na zeskoku - komentował w studiu TVP prezes PZN Apoloniusz Tajner. - Z występu naszych zawodników możemy być umiarkowanie zadowoleni. Sześciu zdobyło punkty, czterech było w "20", nie ma powodu, żeby czuć zaniepokojenie. Dziś kluczową rolę grały warunki atmosferyczne.

Nowym liderem PŚ jest Freitag. Koszulkę lidera odebrał Junshiro Kobayashiemu, który nie pojawił się w Niżnym Tagile. Z wizyty za Uralem zrezygnowała cała japońska kadra.

Niedzielny konkurs rozpocznie się o godz. 16. Kwalifikacje o 14.30.