Skra Częstochowa - Puszcza Niepołomice. Waleczne "Żubry" bliskie utrzymania w I lidze

Szymon Kobusiński zdobył swoją 11. bramkę w sezonie
Szymon Kobusiński zdobył swoją 11. bramkę w sezonie Marzena Bugała-Astaszow
Skra Częstochowa - Puszcza Niepołomice 1:2 w meczu 33. kolejki I ligi, rozegranym w piątek 13 maja na stadionie w Bełchatowie. To ogromnie ważne zwycięstwo dla drużyny z Niepołomic, bardzo przybliżające ją do utrzymania. Jest szansa, że faktem stanie się już w sobotę.

Skra utrzymanie zapewniła sobie kilka dni temu, więc poziom motywacji obu zespołów nie był jednakowy. Odzwierciedleniem tego stanu rzeczy niech będą liczby I połowy: 0:3 w rzutach rożnych, 3:12 w rzutach wolnych, a przede wszystkim 3:11 w strzałach, w tym 0:7 w celnych! Mówiąc wprost: Puszcza grała jak o życie.

Pierwszy korner – już w 2 min, ale Nikodem Sujecki był na posterunku. Później na raty poradził sobie ze strzałem Piotra Mrozińskiego, bronił uderzenia Szymona Kobusińskiego (z wolnego), Łukasza Sołowieja. „Żubry” mocno starały się o objęcie prowadzenia, ofensywne próby Skry były mdłe. No i w 33 min obraz meczu przełożył się na wynik. Po dośrodkowaniu Wojciecha Hajdy Sujeckiego pokonał główkując Kobusiński. Ten gol był już jego ósmym na wiosnę.

Wisła Kraków. Żony, narzeczone, dziewczyny piłkarzy "Białej ...

Trener częstochowian Jakub Dziółka w przerwie dokonał trzech zmian, a że weszło m.in. dwóch młodzieżowców – w jedenastce było ich już w sumie sześciu. Skra jest liderem w klasyfikacji Pro Junior System I ligi, zanosi się na to, że zainkasuje 1,6 mln zł nagrody do PZPN.

Puszcza taką premię skasowała rok temu, w tym sezonie z PJS nic nie zgarnie, ale w tych dniach nie to jest najważniejsze, a utrzymanie na zapleczu ekstraklasy. I drugą połowę meczu goście zaczęli tak samo bojowo jak pierwszą. Szukali okazji do strzałów, nieznacznie pomylili się Jakub Bartosz i Hubert Tomalski. Skra po godzinie gry pozostawała bez celnego uderzenia, wciąż nie miała nawet rzutu rożnego. A w 66 min po „główce” Tomalskiego piłka minęła bramkę częstochowian.

Pierwszy celny strzał gospodarzy (konkretnie Piotra Pyrdoła) nastąpił w 73 min. Ale drugi już przyniósł Skrze wyrównującą bramkę. 1:1 w 83 minucie…

Reakcja gości była znakomita. Znów ruszyli do przodu i błyskawicznie wyrównali. Gola na wagę zwycięstwa – a tak naprawdę czegoś dużo większego – zdobył Mroziński.

Puszcza po tym meczu ma 37 pkt. Otwierający strefę spadkową Stomil Olsztyn 31, Zagłębie Sosnowiec 35. Te zespoły w sobotę zmierzą się w Sosnowcu i jeśli Stomil tego meczu nie wygra – Puszcza zapewni sobie utrzymanie. Jeśli nie, w ostatniej kolejce (22 maja) potrzebny jej będzie remis w wyjazdowej potyczce ze Stomilem lub brak zwycięstwa Zagłębia w meczu z Chrobrym.

Skra Częstochowa - Puszcza Niepołomice 1:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Kobusiński 33, 1:1 Mesjasz 83, 1:2 Mroziński 87.
Skra: Sujecki - Paluszek, Mesjasz, Szymański (80 S. Tomczyk) - Napora (46 Burman), Nocoń (89 Kwietniewski), Baranowicz, Sajdak, Niedbała (46 Pyrdoł), Winiarczyk (46 Lukoszek) - Mas (68 Ropski).
Puszcza: Kobylak - Stępień (80 Pięczek), Sołowiej, Kościelny, Mroziński - Bartosz (90+2 Boguski), Hajda, Serafin, Tomalski (74 Cichoń), Kobusiński (90+2 Thiakane) - Kidrić (90+2 Wojcinowicz).
Sędziował: Mateusz Złotnicki (Lublin). Żółte kartki: Pyrdoł dwie, Lukoszek, Sajdak - Kobusiński, Hajda, Cichoń, Bartosz. Czerwona kartka: Pyrdoł (86).

Pcimianka - Wieczysta Kraków (3 maja 2022)