MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słabe włosy i paznokcie możliwe przyczyny - jak z tym walczyć?

Materiał Partnera
Zdrowe, lśniące włosy oraz zadbane paznokcie, które się nie łamią to marzenie każdej kobiety. Nic dziwnego. Stanowią one naszą wizytówkę. Pragniemy, aby prezentowały się pięknie nie tylko tuż po wizycie w salonie fryzjerskim i kosmetycznym, ale także na co dzień. Ich słaba kondycja może wynikać z różnorodnych przyczyn.

Niedobory witamin - jak je uzupełnić?

Matowe, pozbawione blasku włosy z rozdwojonymi końcówkami i słabe łamliwe paznokcie są oznaką braku w naszym organizmie odpowiedniego poziomu witamin i mikroelementów, co wpływa również na pogorszenie się stanu naszej skóry, złe samopoczucie oraz problemy zdrowotne, wynikające ze zmniejszonej odporności.

Aby rozwiązać wszystkie powyższe problemy, należy zmienić niewłaściwe nawyki żywieniowe. Zdrowa dieta stanowi bowiem podstawę zadbanych włosów oraz paznokci. Ich słaba kondycja zostanie poprawiona, jeśli do codziennych posiłków włączymy artykuły spożywcze obfitujące w witaminy: A, C, E oraz z grupy B.

Natura hojnie obdarzyła nas produktami, które poprawiają stan włosów i paznokci. Witamina A występuje w pomidorach, marchewce, szpinaku, śliwkach, morelach, dyni, zielonych warzywach. Produkty bogate w witaminę C to zaś owoce cytrusowe, czarna porzeczka, żurawina, jabłka, pomidory, papryka, różnego rodzaju kapusty, a nawet ziemniaki.

Wśród podstawowych źródeł witaminy E wymienić należy nasiona słonecznika, migdały, orzechy laskowe, paprykę zieloną i czerwoną, szpinak, pomidory, jagody, jabłka oraz produkty pochodzenia roślinnego, takie jak tłuszcze roślinne oraz produkty zbożowe.

Witaminy z grupy B zaś można odnaleźć w nasionach roślin strączkowych, słoneczniku, sezamie, różnorakich orzechach, jajach. Bogate są w nie również jaja, przetwory pełnoziarniste oraz mleczne, mięsa, wędliny, a także ryby.Z uwagi na mnogość produktów poprawiających kondycję włosów i paznokci możemy odpowiednio zbilansować naszą dietę oraz dostosować ją do naszego trybu życia i aktywności fizycznej.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których, nawet stosując się do zasad zdrowego żywienia, możemy mieć problem z łamliwymi włosami i paznokciami.W takim wypadku należy sięgnąć po suplementy diety. Oprócz wyżej wymienionych witamin powinny on zawierć skrzyp, cynk, żelazo oraz jod. Dzięki nim usuniemy z organizmu szkodliwe toksyny i opóźnimy procesy starzenia się. Nasze włosy odzyskają blask i zdrowy wygląd, a paznokcie przestaną się łamać.

Niewłaściwa pielęgnacja - jak uniknąć błędów?

Słaba kondycja włosów i paznokci wynikać może nie tylko z niedoborów witamin i mikroelementów, ale również niewłaściwej pielęgnacji. Jeśli codziennie poddajemy nasze włosy takim zabiegom jak suszenie i prostowanie, z czasem ich stan będzie się pogarszał. Częstym błędem jest również niestosowanie żadnej odżywki wzmacniającej strukturę włosów.

Podobna zasada tyczy się paznokci. Od czasu do czasu warto zrezygnować z lakieru na rzecz specjalnych odżywek, które odbudują płytkę. Dodatkowo, sprawią, że nie będzie miała ona widocznych przebarwień oraz zapobiegną jej rozdwajaniu się. Negatywny wpływ na paznokcie mogą mieć również zmywacze do lakierów, które często wysuszają ich strukturę. Warto zatem je ograniczyć.

Podstawą pielęgnacji paznokci jest również zakładanie rękawiczek do różnego rodzaju prac domowych, zwłaszcza tych gdzie kontakt z wodą i detergentami jest nieunikniony. Zmywanie naczyń, pranie w rękach czy też mycie podłóg - wszystkie te czynności powinny odbywać się w rękawiczkach ochronnych. Ogranicza to możliwość ich łamania się.

Uszkodzenia mechaniczne - jak je ograniczyć?

Uszkodzenia mechaniczne włosów mogą być powodowane przez nieodpowiedni dobór grzebienia lub szczotki, służących do ich rozczesywania. Wówczas kosmyki plączą się, łamią i urywają, przez co ich kondycja pogarsza się. Problemem są również wszelkiego rodzaju gumki do włosów z wystającymi elementami, zwłaszcza metalowymi. Mogą one bowiem uszkadzać strukturę kosmyków. Warto zatem z nich zrezygnować.

W przypadku paznokci należy uważać, aby nie zahaczać nimi o przedmioty codziennego użytku, zwłaszcza te z ostrymi krawędziami. Jest to niezwykle trudne, gdyż często o nich zapominamy. Jeśli jednak zauważymy niewielki ubytek w płytce, należy go natychmiastowo spiłować, najlepiej szklanym pilniczkiem. Wówczas unikniemy dalszego łamania się płytki.

Walka ze słabymi włosami i paznokciami jest żmudna i długotrwała, warto ją jednak podjąć ze względu na efekty, jakie za sobą niesie. Odpowiednie nawyki żywieniowe, stosowanie suplementów diety oraz właściwa pielęgnacja to podstawa wszelkich działań.

Artykuł został przygotowany przez specjalistów z apteki internetowej apo-discounter.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska