Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławny rzeźbiarz Igor Mitoraj otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim. Zdjęcia

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Podczas uroczystej sesji Rada Gminy Oświęcim nadała Igorowi Mitorajowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim. Akt nadania odebrał bratanek i zarazem chrześniak oraz imiennik rzeźbiarza
Podczas uroczystej sesji Rada Gminy Oświęcim nadała Igorowi Mitorajowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim. Akt nadania odebrał bratanek i zarazem chrześniak oraz imiennik rzeźbiarza Gmina Oświęcim
Światowej sławy rzeźbiarz Igor Mitoraj otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim. Zmarły w Paryżu w 2014 roku artysta, dzieciństwo i młodość spędził w Grojcu k. Oświęcimia. Podczas uroczystej sesji Rady Gminy właśnie w Grojcu akt nadania tytułu i okolicznościowy medal odebrał bratanek i zarazem chrześniak, a także imiennik Igora Mitoraja.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rada Gminy Oświęcim przez aklamację nadał tytuł Igorowi Mitorajowi

Nadanie tytułu odbyło się wczoraj, 25 października, podczas uroczystej sesji Rady Gminy Oświęcim. W przyjętej przez aklamację uchwale podkreślono najwyższy szacunek i podziw dla talentu i działalności twórczej Igora Mitoraja. Wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek zaznaczył bliskie związki znakomitego artysty z Grojcem.

Akt nadania tytułu oraz okolicznościowy medal wójt Smolarek wspólnie z przewodniczącą Rady Gminy Bernardyną Bryzek wręczyli bratankowi, a zarazem chrześniakowi oraz imiennikowi rzeźbiarza, który podziękował i zapowiedział przekazanie otrzymanych symboli honorowego obywatelstwa do powstającego we włoskiej Pietrasancie muzeum artysty.

Twórczość Igora Mitoraja przedstawił podczas wykładu prof. Jan Tutaj, dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkursy poświęcone artyście. Laureatom nagrody wręczyli wójt Mirosław Smolarek i jego zastępca Halina Musiał.

Jeden z największych współczesnych rzeźbiarzy pochodził z Grojca

Przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek przypomina, że inicjatywa nadania artyście tytułu zrodziła się jeszcze w poprzedniej kadencji.

- Jest to z pewnością powód do dumy dla naszej gminy - zauważa Bernardyna Bryzek.

Przypomina, że zgodnie z ideą tytułu Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim jest on nadawany osobom, których sława i dorobek mają charakter ponadlokalny. Na liście osób, które otrzymały już ten tytuł są m.in. św. Jan Paweł II, prof. Władysław Bartoszewski.

W uroczystej sesji poza radnymi udział wzięli krewni rzeźbiarza, a także m.in. przedstawiciele władz powiatu ze starostą Andrzejem Skrzypińskim i miasta Oświęcim z wiceprezydentem Andrzejem Bojarskim.

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech. Był synem deportowanej w czasie okupacji polskiej robotnicy przymusowej. Po wojnie przyjechał z matką do jej rodziców w Polsce. Dzieciństwo i młodość spędził Grojcu. Był uczniem Technikum Chemicznego w Oświęcimiu, z którego jednak przeniósł się do Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej.

Po jego ukończeniu w 1963 wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora. Od 1968 tworzył we Francji i Włoszech. Jest rzeźbiarzem o międzynarodowej sławie, którego dorobek można zobaczyć w światowych metropoliach: Paryżu, Rzymie, Mediolanie, Londynie oraz Krakowie. W 2013 powrócił do Polski. Zmarł 6 października 2014 w Paryżu.

Źródło: Gmina Oświęcim

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska