Zacznijmy naszą opowieść od ruskich pierogów – ukochanej potrawy prawie wszystkich Polaków. Otóż w Rosji nasze pierogi nazywane się pielmieniami lub warenikami.
Pielmieni nas nie interesują, są to bowiem pierogi z dość luźnym, ale zawsze mięsnym farszem. Natomiast wareniki można przygotowywać z nadzieniem jarskim: warzywami, owocami, konfiturami lub serem. Tylko że w Rosji nie uświadczysz nadzienia składającego się z białego sera i ziemniaków. Ten pomysł wydaje się Rosjanom mocno egzotyczny. Wareniki z serem owszem, ale tylko na słodko – z cukrem i śmietaną!
Całe nieporozumienie z nazwą bierze się stąd, że nazwa polskich pierogów ruskich wywodzi się od Rusi Czerwonej, czyli Wschodniej Małopolski. I trzeba przyznać, że są one doskonale znane na Ukrainie.
Na Węgrzech nie uświadczymy placków ziemniaczanych po węgiersku. Ten smakołyk przyrządzany z ziemniaków, mąki, cebuli, słoniny, smalcu, czosnku, przypraw i jajek, a podawany zwykle z gulaszem i polany śmietaną, ma nieokreślony rodowód. Wywodzi się bowiem z Podhala, z Polski lub Słowacji... I, po prawdzie, ostatnio często nazywany jest plackiem zbójnickim.
Śledź po japońsku podbił Polskę w czasach PRL-u. Królował w barach i był serwowany jako wykwintna przystawka. Skąd ta nazwa, skoro sama potrawa nie ma nic wspólnego z Japonią? Szczerze mówiąc, nie bardzo wiem. Znalazłam dwa wytłumaczenia, oba prawdopodobne. Otóż pierwsza mówi, że nazwa zainspirowana jest tym, że przekąska ta – mała, estetyczna i kolorowa
– kojarzy się z japońską estetyką. Druga pojawiła się w jednym z odcinków radiowej audycji „Droga przez mąkę”. Postawiono tam tezę, iż nazwa ma genezę związaną z... wojną japońsko-galicyjską. Otóż śledź po japońsku podobno jest potrawą galicyjską, i kiedy w roku 1904 roku wybuchła wspomniana wojna, mieszkańcy Galicji popierający sprawę japońską nazwali na cześć Japończyków popularną w tym regionie potrawę „śledziem po japońsku”.
W naszej wyliczance nie może oczywiście zabraknąć ryby po grecku, fasolki po bretońsku i kawy po turec-ku. Tej ostatniej już właściwie nie uświadczymy, bo kto w dobie ekspresów do kawy i kawy rozpuszczalnej zalewa dwie łyżeczki mielonej kawy wrzątkiem?
Fasolka po bretońsku, o dziwo, jest daniem o zagranicznym rodowodzie, tyle że nie wywodzi się z Bretanii, a... Ameryki (kuchni indiańskiej). Danie zostało zaadaptowane przez angielskich kolonistów w Nowej Anglii w XVII wieku i rozprzestrzeniło się na inne regiony Stanów Zjednoczonych i Kanady. Wraz z przemysłową produkcją fasolka po bretońsku w puszkach trafiła do Europy. Zrobiła prawdziwą karierę w Wielkiej Brytanii, gdzie jada się ją na pełne angielskie śniadanie lub spożywa na grzance. A teraz przepisy.
Placki po węgiersku
Składniki na placki:
- kilogram ziemniaków
- jajo
- 2 łyżki mąki pszennej
- cebula
- olej do smażenia
- sól i pieprz do smaku
Składniki na gulasz:
- kilogram mięsa wieprzowego (np. łopatki)
- litr bulionu
- 2 papryki
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- 180 g śmietany (najlepiej 18-proc)
- łyżka mąki pszennej
- 5 łyżek oleju
- słodka i ostra papryka, sól i pieprz do smaku
- olej do smażenia
Wykonanie:
- Mięso kroimy w niewielką kostkę i marynujemy 15-20 minut w zalewie z oleju, papryki w proszku, majeranku i czosnku przeciśniętego przez praskę. Mięso smażymy krótko, a następnie wkładamy do garnka z wodą i doprowadzamy do wrzenia.
- Pokrojoną w kostkę paprykę (bez gniazd nasiennych) i posiekaną cebulę podsmażamy krótko i dodajemy do wywaru z mięsa. Całość dusimy przez kwadrans na średnim ogniu. Mieszamy śmietanę z mąką i dodajemy do gulaszu cały czas mieszając. Doprawiamy, doprowadzamy do wrzenia i chwilę gotujemy.
- Surowe ziemniaki trzemy na tarce, odsączamy z nadmiaru wody, dodajemy posiekaną cebulę, mąkę i jajko oraz przyprawy. Dokładnie mieszamy i smażymy spore placki na złoty kolor.
- Ciepłe placki polewamy sosem gulaszowym, składamy na pół i podajemy.
Sos tatarski z domowego majonezu
Składniki:
- 2 jaja (ugotowane na twardo)
- 20-30 g musztardy
- 2 żółtka (surowe)
- 1/8 l oleju
- 40 g grzybów marynowanych
- 40 g korniszonów
- łyżka zielonego szczypiorku
- 1/8 l śmietany
- sól, cukier
- sok z cytryny
Wykonanie
- Oddzielone od białek żółtka rozcieramy z musztardą i surowymi żółtkami na gładką masę. Dodajemy stopniowo cienkim strumieniem olej. Majonez ucieramy w jedną stronę..
- Kiedy zużyjemy cały olej, a majonez ma gładką konsystencję, dodajemy do niego śmietanę i dokładnie mieszamy.
- Grzybki z octu, jaja na twardo, korniszony i szczypiorek siekamy i dodajemy do sosu.
- Całość mieszamy, doprawiamy solą, cukrem i sokiem z cytryny.
PS
Zamiast męczyć się z domowy majonezem, możemy użyć do sosu pół szklanki gotowego, kupnego majonezu.
Śledź po japońsku
Składniki:
- 4 jajka gotowane na twardo
- 4 solone filety śledziowe (najlepiej matiasy)
- ogórek kiszony
- cebula
- 3 łyżki groszku konserwowego
- 4 łyżki majonezu
- 2 łyżki śmietany
- przyprawy
Wykonanie
- Przygotowujemy sos majonezowy - mieszamy majonez ze śmietaną i doprawiamy do smaku.
- Filety śledziowe myjemy pod bieżącą, zimną wodą i moczymy w wodzie przez godzinę. Następnie wyjmujemy z wody, osuszamy i kroimy na pół.
- Obieramy ugotowane na twardo jaja, przekrawamy na pół. Cebulę siekamy, a ogórek kroimy na plastry.
- Posiekaną cebulę wykładamy na półmisek, na cebuli układamy plastry ogórka i kładziemy połówki jajka. Każdą połówkę przykrywamy filetem śledziowym.
- Tak przygotowane jajka polewamy sosem majonezowym i posypujemy groszkiem.
Ryba po grecku
Składniki:
- 500 g filetów rybnych (np. dorsza, morszczuka, miruny, mintaja)
- 2 cebule
- 2 marchewki
- pół pietruszki lub jedna mała
- 1/8 selera
- przecier pomidorowy
- 2 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego, pieprz mielony, sól, cukier, mąka
- 5 łyżek oleju lub oliwy do smażenia
- 2 szklanki wody
Wykonanie:
- Filety kroimy na kawałki (około 5-6-centymetrowe), solimy je, posypujemy pieprzem, oprószamy mąką i smażymy na rumiano.
- Cebulę kroimy w piórka, marchewkę, pietruszkę, seler ścieramy na tarce (na grubych oczkach). Następnie szklimy cebulę. Starte warzywa zalewamy wodą i dusimy 20 minut. Dodajemy ziele angielskie, liście laurowe i zeszkloną cebulę. Dodajemy przecier pomidorowy, doprawiamy wszystko solą, pieprzem i cukrem. Chwilę dusimy.
- Warstwami układamy na przemian rybę i sos, tak, by wierzchnią warstwę stanowił sos.
- Tak przygotowaną potrawę odstawiamy na około 12 godzin, żeby ryba przeszła sosem.
Pierogi ruskie
Składniki na ciasto:
- 350 g mąki pszennej
- szczypta soli
- 125 ml gorącej wody
- jajko
Wykonanie:
- Na stolnicy formujemy kopczyk z przesianej mąki, robimy w nim wgłębienie, w które wbijamy jajko i wrzucamy szczyptę soli. Nożem mieszamy mąkę z jajkiem, dolewając powoli gorącą wodę.
- Kiedy składniki połączą się, zagniatamy gładkie ciasto (powinno być elastyczne i miękkie).
- Odrywamy kawałek ciasta (resztę przykrywamy, by nie wyschło) i wałkujemy je na cienki placek, z którego szklanką wycinamy kółka.
- Na kółka nakładamy łyżeczką farsz i dokładnie zlepiamy brzegi. Pierogi gotujemy około 3 minut w osolonej wodzie (można dodać do niej łyżkę oleju)
Składniki na farsz:
- 500 g ugotowanych ziemniaków
- 120 g twarogu
- pół cebuli
- 30 g masła
- sól, pieprz do smaku
Wykonanie:
- Cebulę kroimy w drobną kostkę i szklimy na maśle.
- Przeciskamy przez praskę ziemniaki oraz ser.
- Mieszamy dokładnie ser z ziemniakami, dodajemy cebulkę, sól i pieprz. Jeszcze raz mieszamy. Farsz jest gotowy, można nakładać go na ciasto
- Ugotowane pierogi podajemy polane roztopionym masłem, możemy także polać je tłuszczem z podsmażoną cebulką.
