Nowe obostrzenia wprowadzone na Słowacji mają zapobiec kolejnej fali pandemii i rozprzestrzenianiu się nowego wariantu koronawirusa Delta.
Dlatego od 5 lipca na wszystkich przejściach granicznych zostaną wprowadzone regularne kontrole. Jednocześnie zamknięte zostaną niektóre mniejsze przejścia graniczne. To dotyczy zwłaszcza regionu podtatrzańskiego. Od poniedziałku znów nie będzie można wjechać na teren Słowacji przez Łysą Polanę i Suchą Horę niedaleko Chochołowa.
Na Podhalu czynne będzie jedynie przejścia graniczne w Chyżnem, a także w Jurgowie. Słowacy otwarte pozostawiają także przejścia turystyczne i rowerowe - m.in. ze Szczawnicy do Leśnicy, Do Czerwonego Klasztoru w Sromowcach Niżnych, na Osturni w Łapszance, a także w Kacwinie.
Nowe zasady na przejściach granicznych wejdą w życie w poniedziałek 5 lipca o godz. 19.
Z kolei od 9 lipca na Słowację będą mogły wjechać tylko osoby zaszczepione. Wszystkich pozostałych obowiązuje 14-dniowa kwarantanna.
Zwolnieni z kwarantanny będą wszyscy zaszczepieni przeciw COVID-19: dwiema dawkami szczepionki dwudawkowej (np. Pfizer, Moderna, AstraZeneca) i po tym, jak od szczepienia drugą dawną minęło co najmniej 14 dni. Wjechać będą mogli także zaszczepienia szczepionką Johnson&Johnson po 14 dniach od szczepienia.
Na kwarantannę nie trafią także ci, którzy przebyli COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni, zostali zaczepieni co najmniej jedną dawką i minęło 14 dni od jej podania. Dzieci do 12 lat nie podlegają kwarantannie.
Wszyscy pozostali są objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną, którą można zakończyć po 5 dniach negatywnym wynikiem PCR testu.
Każdy wjeżdżający na teren Słowacji ma obowiązek zarejestrować się na stronie www.korona.gov.sk/ehranica. Rejestrować nie muszą się dzieci do 12 lat oraz podróżni tylko przejeżdżający przez Słowację - tzw. tranzytem. Ci mają 8 godzin na wyjechanie z kraju. Po drodze mogą zatrzymywać się jedynie na stacji paliw.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
