- Ogłosiliśmy całej Polsce, że jesteśmy mocnym kandydatem do przejęcia Polskich Kolei Linowych - mówi Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy. - Trzeba bowiem pamiętać, że o zakup tej spółki nie wystąpi sam TMR, tylko konsorcjum, w którego skład wejdzie ta słowacka firma i nasze gminy. To pokazuje, że dziś Słowacy to jedyny partner, który ma pieniądze na rozwój południa Polski. Obecnie negocjujemy warunki, na jakich nasze gminy będą zasiadać w tworzonym konsorcjum. Jesteśmy już bardzo blisko podpisania finalnej umowy - zapowiada Niezgoda.
Słowacka spółka chce przejąć przeznaczone do prywatyzacji Polskie Koleje Linowe. Przeciwstawia się temu przede wszystkim samorząd Zakopanego, który nie wyobraża sobie, by w ręce zagranicznego kapitału trafiła kolej na Kasprowy Wierch. Słowacki inwestor wszedł jednak w sojusz z gminami, w których znajdują się inne należące do PKL wyciągi i kolejki.
- Mamy podpisane listy intencyjne z tymi gminami. Bez PKL też jesteśmy gotowi tam wyłożyć swój kapitał, bo w Polsce jest ogromnie dużo ludzi mogących jeździć na nartach i wypoczywać w Tatrach, Beskidach czy Pieninach, a nie wywozić pieniędzy w Alpy - tłumaczy Hlavaty.
Determinacja Krynicy, Szczawnicy i Zawoi nie dziwi, bo zrealizowanie w nich słowackich obietnic oznaczałoby gwałtowny rozwój tych miejscowości. - Według zapisów umowy z MTR, przez pierwsze dwa lata mają u nas powstać dwa nowe wyciągi w obrębie Mosornego Gronia w stronę Hali Śmietanowej, a także czterogwiazdkowy hotel. TMR zobowiązał się do wybudowania w ciągu następnych pięciu lat trzech kolejnych wyciągów, tym razem w rejonie Wełczonia - tłumaczy Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi.
- Gdyby udało się nam zakupić PKL, to dzięki inwestycjom, zyskalibyśmy 15 km tras narciarskich. Zawoja mogłaby znów stać się kurortem, tak jak to było w XX-leciu międzywojennym, kiedy to ciągnęły do nas tłumy z Krakowa - podkreśla.
Burmistrz Krynicy Dariusz Reśko dodaje, że Słowacy deklarują całkowitą modernizację górnej i dolnej stacji kolejki na Górę Parkową i budowę nowego amfiteatru. W rozmowach poruszano także słowackie zaangażowanie w powstanie nowoczesnego aquaparku, ale ta inwestycja na razie nie została wpisana do listu intencyjnego.
W Szczawnicy Słowacy zobowiązali się do oświetlenia stoków na Szafranówce i Palenicy, budowy estakady, którą narciarze mogliby przejechać nad potokiem Grajcarek oraz lodowiska miejskiego. Gdyby nie dotrzymali obietnic, mają wypłacić Szczawnicy karę w wysokości rocznego budżetu miasta, czyli około 30 mln zł.
Środowe deklaracje Bogusa Hlavatego napotkały w Krynicy zdecydowany opór ze strony wiceprzewodniczącego sejmowej komisji infrastuktury posła PiS Andrzeja Adamczyka. - Nie trzeba wcale prywatyzować Polskich Kolei Linowych, tylko oddać je samorządom - stwierdził poseł.
Dyrektor TPN Paweł Skawiński przestrzegł, że w polskich Tatrach nie będzie można śnieżyć stoków takimi metodami, jak robi się się to na Słowacji.
Współpraca ŁB i TM
Pogryzł kontrolera MPK, nie wiedział, że ma HIV
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
