Rozmowa z duszpasterzem przed ślubem - przepisy od 2020 roku
Zmiany dotyczące zawierania ślubów kościelnych zostały wprowadzone za pośrednictwem "Dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego". Są obowiązujące od czerwca tego roku.
Jak wskazuje nazwa dekretu, chodzi głównie o rozmowę duszpasterza z przyszłymi małżonkami, która ma na celu stwierdzenie, czy w ogóle istnieje możliwość zawarcia małżeństwa, czy na drodze do niego nie stoją żadne przeszkody i czy narzeczeni są gotowi, aby wziąć ślub. Nowe przepisy kładą większy nacisk na duszpasterzy, aby pilnowali formalności i procedur, szczególnie w kontekście uzyskania dyspensy.
Mimo że nowe przepisy mogą brzmieć złowrogo, narzeczeni nie powinni się ich bać. Ksiądz Sebastian Wieczorek, doktor prawa kanonicznego w rozmowie z RMF FM wskazał, że dłuższe i bardziej pogłębione spotkanie z duszpasterzem ma uchronić małżeństwo przed potencjalnym kryzysem i rozstaniem.
"Główną intencją zmian jest to, żeby w maksymalny sposób uchronić zawieranie małżeństw nieważnych. Właśnie taki jest cel tego badania przedślubnego. Badanie i wypełnianie kwestionariusza przedślubnego ma pomóc kandydatom do małżeństwa właściwe przygotować się do zawarcia małżeństwa, które w Kościele jest sakramentem."
- powiedział ksiądz.
Ślub kościelny od 2020 roku - nowe zasady
Poniżej przypominamy, na jakie czynniki zwracają uwagę nowe przepisy.
- Kandydaci powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej przynajmniej na 3 miesiące przed ślubem.
- Duszpasterz nie może tylko formalnie wypełnić protokołu rozmów kanoniczo-duszpasterskich.
- Notatki duszpasterza mają jak najpełniej oddawać intencje kandydatów, szczególnie w kwestii konsensusu małżeńskiego oraz małżeństw mieszanych - nie może ograniczać się do pytań, na które można odpowiedzieć tylko "tak" lub "nie".
- Każdy z narzeczonych rozmawia z księdzem osobno.
- Przed rozmową narzeczeni muszą złożyć przysięgę mówienia prawdy.
- Ksiądz będzie sprawdzał m.in. czy narzeczeni „mają właściwą intencję zawarcia małżeństwa zgodnie z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad."
- W przypadku kandydatów małoletnich ksiądz będzie odradzał zawarcie małżeństwa, szczególnie jeśli ma ono związek ze spodziewanym potomstwem.
- Mogą pojawić się pytania związane z seksualnością np. o impotencję.
- Ze szczególną ostrożnością księża będą traktować osoby, które poddały się zabiegowi zmiany płci.
