Czytaj też:
- Według planu - Zakopane i Myślenice, wyznaczone na regionalne składowiska odpadów komunalnych, będą przyjmować i składować odpady z 49. gmin "regionu południowego" - tłumaczy burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. - A to oznacza powiększenie naszego małego składowiska na Zoniówce o ponad dwa i pół raza - podkreśla burmistrz. - Wyrażam swój zdecydowany sprzeciw.
Obecne wysypisko na Zoniówce jest usytuowane w terenie górzystym, na wziesieniu, do którego prowadzi wąska droga o znacznym spadku. Przekształcenie Zoniówki w instalację regionalną wymagałoby m.in. rozszerzenia strefy ochronnej wokół wysypiska, poszerzenia drogi, a to oznacza wyburzenie domów.
Burmistrz obawia się także skażenia płynącego w pobliżu wysypiska Orawcowego Potoku. - Zakopane jest kurortem odwiedzanym przez turystów ze względu na naturalne zasoby krajobrazowe, dlatego będę zabiegał o zmianę przyjętego stanowiska w planie gospodarki odpadami - obiecał burmistrz.
Popiera go starosta powiatu tatrzańskiego, Andrzej Gąsienica Makowski: - W interesie całej Polski powinno być dbanie o to, by pod Tatrami było czyste środowisko, woda, powietrze, ziemia, a nie by w góry wozić odpady.
Według starosty, na terenie Podhala w ogóle nie powinno być wysypiska. Śmieci powinniśmy stąd wywozić. Turyści i mieszkańcy podzielają to zdanie. - Najlepiej niech w górach zrobią to wysypisko i tam usypią górę śmieci. Jedna więcej, taki drugi Giewont, nikomu nie zaszkodzi - ironizuje Adam Ptak, turysta z Torunia.
Anna Szczęch z departamentu ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego uspokaja, że do Zakopanego trafią odpady już obrobione i posortowane.
Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie
Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!