Czytaj także: Sąsiedzi zatruwają Kraków
Stężenie pyłu PM10 (norma 50 μg/m3) w Małopolsce o godzinie 10 było najwyższe Krakowie, gdzie na dwóch stacjach przekraczało 100 μg/m3 (wartość dopuszczalna 50 μg/m3). Podobną wartość odnotowano na stacji w Nowym Sączu.
Jeszcze większe przekroczenie norm odnotowujemy w przypadku pyłu PM 2,5, które osiągnęło w Krakowie wartość nawet 71 μg/m3 (wartość dopuszczalna 23 μg/m3)/
Prognozy zanieczyszczeń na stronach www.malopolska.pl mówią, że największego zanieczyszczenia w poniedziałek możemy spodziewać się w Tarnowie i Nowym Sączu.
Komunikat WZZK
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m3) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni,
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
- śledzić informacje na stronie www.malopolska.pl/powietrze o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.