Zobacz, w których miejscach w Małopolsce smog uderzył najmocniej
Do Krakowa wrócił smog. Wszystko wskazuje na to, że sprzyja cięższemu przebiegowi COVID-19
Źródło: TVN24
Mimo, jak do tej pory, łagodnej zimy sezon grzewczy jest w pełni, a z nim smogwy koszmar. Groźnych pyłów w powietrzu jest sporo. A niestety zanieczyszczone powietrze i atakujący układ oddechowy koronawirus to groźne połączenie.
Zwiększenie w powietrzu tylko o 1 mikrogram na metr sześcienny pyłu zawieszonego PM 2.5 wiąże się z 8% wzrostem wskaźnika śmiertelności na COVID-19
- podają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda.
Te rośliny wg NASA oczyszczają mieszkanie ze smogu i toksyn....
Przekroczone normy powietrza w Małopolsce
W Polsce dobowe normy dla pyłów PM10 zostały ustalone na trzech poziomach:
- poziom dopuszczalny 50 µg/m3
- poziom informowania 200 µg/m3
- poziom alarmowy 300 µg/m3
Dopuszcza się przekraczanie dobowych norm maksymalnie 35 razy w roku.
Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, oznacza, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.
Poziom informowania – 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu (norma została przekroczona czterokrotnie).
Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu (norma została przekroczona sześciokrotnie).
Polska ma najbardziej liberalne normy w Europie jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Dla porównania we Francji, która jest w czołówce jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w Europie Zachodniej, poziom alarmowy to 80 µg/m3.
Polskie normy nie określają maksymalnych stężeń dla pyłów PM2.5
Według Światowej Organizacji Zdrowia długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM2.5 skraca życie statystycznego mieszkańca UE o ponad 8 miesięcy, a w przypadku mieszkańców Polski – aż o 10 miesięcy.
