Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
Żądny przygód smok Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i wieje nudą. Kiedy spokojne życie przerywa mu pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Zwiedza magiczne miejsca, spotyka osobliwe stwory i poznaje niebywałych mieszkańców najdziwniejszych światów.
Z czasem okaże się, że ta podróż ma głębszy sens. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odkryją wielki sekret. Wspólnie przekonają się, że ich rzeczywistość to tak naprawdę... strona w komiksie, pogrążonego w kryzysie twórczym rysownika Tadka. Spróbują uratować rodziców Diplodoka i rozwikłać zagadkę podstępnej mgły.
Pracując nad „Smokiem Diplodokiem”, reżyser Wojtek Wawszczyk wraz ze studiem Human Film, podjęli się wielkiego wyzwania, jakim jest stworzenie przygodowo-komediowego filmu dla całej rodziny. W toku prac udało im się wykreować animację na poziomie, którego nie powstydziłyby się największe studia z USA. „Smok Diplodok” to manifest wielkiej siły wyobraźni i wiary we własne możliwości.
- Uczyłem się rysować, kopiując przez papier śniadaniowy postaci z ponadczasowych komiksów Tadeusza Baranowskiego. Ten film to dla mnie dialog z dzieciństwem – z komiksami Tadeusza, które obudziły we mnie scenarzystę, a także – filmami Pixara, które ukształtowały mnie jako reżysera – mówi Wojtek Wawszczyk, reżyser i scenarzysta „Smoka Diplodoka”, dyrektor artystyczny studia Human Film oraz współtwórca hitowego „Jeża Jerzego” z 2011 roku.
Głównymi bohaterami filmu są: tytułowy Smok Diplodok, niezdarny czarodziej Hokus Pokus, zakręcony Profesorek Nerwosolek oraz bystra pilotka Entomologia. Swoich głosów użyczyli im kolejno: młody aktor Mikołaj Wachowski oraz Borys Szyc, Arkadiusz Jakubik i Małgorzata Kożuchowska. Na ekranie pojawią się w aktorskich fragmentach filmu Piotr Polak i Helena Englert. On wcielił się w Tadka – rysownika komiksów, który przeżywa kryzys twórczy. Ona – w bezkompromisową i nieznoszącą sprzeciwu wydawczynię, która wymaga od autora, by narysował coś, co trafi do masowej publiczności.
- Komiksy Tadeusza Baranowskiego, obok „Kajko i Kokosza”, były moimi najbardziej ukochanymi komiksami z młodzieńczych lat, dlatego niezwykle się cieszę, że miałem szansę pracować przy „Smoku Diplodoku” – mówi Borys Szyc. - To było dla mnie jak powrót do dzieciństwa. Wojtek Wawszczyk solidnie przygotował mnie do wcielenia się w lorda Hokusa Pokusa. Wspólnie obejrzeliśmy cały film, rozmawiając o tym, co moja postać robi i czuje w każdej ze scen. To było wzruszające i piękne przeżycie – przyznaje.
- Ta historia jest totalnie pojechana i odjechana. Do tego zaprezentowana w niezwykle atrakcyjnej formie wizualnej, w której sporo się dzieje – jest kolorowo i dynamicznie. To wszystko działa na odbiorcę tak, że budzi wiele emocji – tych najprostszych, najbardziej pierwotnych – podkreśla Małgorzata Kożuchowska.
Przedsmakiem koncepcji plastycznej filmu jest plakat do „Smoka Diplodoka”. Jego twórcą jest Tomasz Leśniak, dyrektor artystyczny i scenograf anmacji.
- Chciałem zrobić plakat, prezentujący bogactwo światów, oddający intensywność i dynamikę filmu. Przygotowałem kilka szkiców, przedstawiających postacie w różnych sytuacjach. Wśród nich moim faworytem był projekt z czwórką bohaterów, którzy „spadają” wprost na widza, przebijając się przez kolejne światy – ułożone jeden nad drugim – dokładnie tak jak kartki w komiksie. Ku mojej radości reżyser, producent i dystrybutor jednogłośnie wybrali właśnie tę opcję – przyznaje Tomasz Leśniak.
„Smok Diplodok” trafi do polskich kin 4 października. Za jego dystrybucję odpowiadają Młode Horyzonty. Projekt jest realizowany w koprodukcji z Telewizją Polską oraz współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?