Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michael Dudok de Wit otrzyma nagrodę Smoka Smoków 2023 na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Michael Dudok de Wit
Michael Dudok de Wit Materiały prasowe
Laureatem tegorocznej nagrody Smok Smoków za wybitny wkład w rozwój światowego filmu animowanego, przyznawanej na Krakowskim Festiwalu Filmowym, jest Michael Dudok de Wit, autor m.in. “Czerwonego żółwia” - pięknej baśni dla dorosłych i słynnej animacji "Ojciec i córka". Reżyser osobiście odbierze statuetkę w Krakowie. Ceremonii wręczenia Smoka Smoków, tradycyjnie będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata.

Powstanie Styczniowe wzmocniło ducha oporu przeciwko Rosji

od 16 lat

- Michael Dudok de Wit to przykład twórcy osiągającego maksimum efektu artystycznego przy pomocy minimum środków. Wszystkie swoje nieliczne filmy zrealizował we własnym warsztacie, posługując się prostą kreską rysowaną tuszem - uzasadnia wybór laureata profesor Tadeusz Lubelski, przewodniczący Rady Programowej KFF. - Mieliśmy szczęście gościć go na naszym festiwalu, kiedy w 2001 roku jego najsłynniejszy, zaledwie 9-minutowy film “Ojciec i córka” wzbudził zachwyt publiczności głębią swego liryzmu i otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC. Swoje walory reżyser w pełni potwierdził w swoim jedynym jak dotąd filmie pełnometrażowym - pięknej baśni “Czerwony żółw” - dodaje Lubelski.

Michael Dudok de Wit urodził się w 1953 roku i kształcił w Holandii. Studiował w Genewie, Barcelonie i w Farnham w Anglii, gdzie zrealizował swój pierwszy film "Wywiad". Od 1980 roku mieszka w Londynie. Wyreżyserował i animował wiele nagradzanych produkcji dla branży reklamowej i telewizji.

W 1992 roku stworzył krótki film "Tom Sweep", a następnie nominowany do Oscara i nagrodzony Cezarem "Mnich i ryba”. Jego najbardziej znany film krótkometrażowy "Ojciec i córka” zdobył Grand Prix w Annecy, Oscara, nagrodę BAFTA i Grand Prix na Animafest w Zagrzebiu oraz dziesiątki innych znaczących nagród. Był także prezentowany i nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

W 2006 roku de Wit zrealizował krótkometrażowy film “Aromat herbaty”, który w całości został narysowany przy użyciu… herbaty. Jego ostatni film to pełnometrażowy "Czerwony żółw", koprodukowany przez światowej sławy Studio Ghibli z Japonii. Obraz był nominowany do Oscara w 2017 roku i zdobył Nagrodę Specjalną Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, a także wiele innych międzynarodowych nagród.

Michael Dudok de Wit ilustruje również książki oraz prowadzi kursy mistrzowskie na temat animacji, kreatywności i pokrewnych tematów na uczelniach artystycznych i uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i za granicą.

Ceremonii wręczenia nagrody Smoka Smoków, tradycyjnie już będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata. W programie znajdą się wszystkie dzieła Michaela Dudok de Wita - kolekcja krótkich metraży, jak również słynna pełnometrażowa produkcja “Czerwony żółw”. Jak co roku, laureat poprowadzi master class otwarty dla filmowców, ale też dla wszystkich miłośników animacji.

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 27, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen.

63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w terminie od 28 maja do 4 czerwca w kinach oraz od 2-18 czerwca online na terenie całej Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska