Powstanie Styczniowe wzmocniło ducha oporu przeciwko Rosji

- Michael Dudok de Wit to przykład twórcy osiągającego maksimum efektu artystycznego przy pomocy minimum środków. Wszystkie swoje nieliczne filmy zrealizował we własnym warsztacie, posługując się prostą kreską rysowaną tuszem - uzasadnia wybór laureata profesor Tadeusz Lubelski, przewodniczący Rady Programowej KFF. - Mieliśmy szczęście gościć go na naszym festiwalu, kiedy w 2001 roku jego najsłynniejszy, zaledwie 9-minutowy film “Ojciec i córka” wzbudził zachwyt publiczności głębią swego liryzmu i otrzymał Nagrodę Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych FICC. Swoje walory reżyser w pełni potwierdził w swoim jedynym jak dotąd filmie pełnometrażowym - pięknej baśni “Czerwony żółw” - dodaje Lubelski.
Michael Dudok de Wit urodził się w 1953 roku i kształcił w Holandii. Studiował w Genewie, Barcelonie i w Farnham w Anglii, gdzie zrealizował swój pierwszy film "Wywiad". Od 1980 roku mieszka w Londynie. Wyreżyserował i animował wiele nagradzanych produkcji dla branży reklamowej i telewizji.
W 1992 roku stworzył krótki film "Tom Sweep", a następnie nominowany do Oscara i nagrodzony Cezarem "Mnich i ryba”. Jego najbardziej znany film krótkometrażowy "Ojciec i córka” zdobył Grand Prix w Annecy, Oscara, nagrodę BAFTA i Grand Prix na Animafest w Zagrzebiu oraz dziesiątki innych znaczących nagród. Był także prezentowany i nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
W 2006 roku de Wit zrealizował krótkometrażowy film “Aromat herbaty”, który w całości został narysowany przy użyciu… herbaty. Jego ostatni film to pełnometrażowy "Czerwony żółw", koprodukowany przez światowej sławy Studio Ghibli z Japonii. Obraz był nominowany do Oscara w 2017 roku i zdobył Nagrodę Specjalną Un Certain Regard na festiwalu w Cannes, a także wiele innych międzynarodowych nagród.
Michael Dudok de Wit ilustruje również książki oraz prowadzi kursy mistrzowskie na temat animacji, kreatywności i pokrewnych tematów na uczelniach artystycznych i uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i za granicą.
Ceremonii wręczenia nagrody Smoka Smoków, tradycyjnie już będzie towarzyszyła retrospektywa twórczości laureata. W programie znajdą się wszystkie dzieła Michaela Dudok de Wita - kolekcja krótkich metraży, jak również słynna pełnometrażowa produkcja “Czerwony żółw”. Jak co roku, laureat poprowadzi master class otwarty dla filmowców, ale też dla wszystkich miłośników animacji.
Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 27, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen.
63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w terminie od 28 maja do 4 czerwca w kinach oraz od 2-18 czerwca online na terenie całej Polski.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II