Wacław Janicki był odtwórcą wielu istotnych ról w spektaklach Tadeusza Kantora. Zagrał w: "Kurce wodnej" Ewadera (1967); Widmowera (1972), w "Nadobnisiach i koczkodanach" Szatniarza (1971), w "Umarłej klasie" był Staruszkiem z Sobowtórem (1976), w "Wielopole, Wielopole" był Wujem Karolem (1880), w "Niech sczezną artyści" jako Autor Opisujący Swoją Śmierć (1985)], "Nigdy tu już nie powrócę" był Chasyd em ze spektaklu: Kurka wodna.
W latach 1968–1974 wraz z bratem Lesławem Janickim oraz Jackiem Stokłosą współtworzył Drugą Grupę, działającą przy Galerii Krzysztofory w Krakowie oraz Galerii Foksal w Warszawie.
Jak informuje Cricoteka, nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w Bazylice Mariackiej 14 stycznia (wtorek) o godz. 12.00, po czym nastąpi odprowadzenie zmarłego na Cmentarz Rakowicki.
Dwóch Chasydów z deską ostatniego ratunku
Od 1991 do 2019 roku w każdą kolejną rocznicę śmierci Tadeusza Kantora brał udział w pokazie Żywych Pomników, występując – obok Jana Książka i Lesława Janickiego – jako jeden z Chasydów z deską ostatniego ratunku.
Trzej artyści, bracia Wacław i Lesław Janiccy oraz Jan Książek, zastygali w bezruchu na tak długo, jak pozwalały im siły, odgrywając role Dwóch Chasydów z deską ostatniego ratunku i Żyda Wiecznego Tułacza - bohaterów spektakli Kantora "Nigdy tu już nie powrócę" i "Kurka wodna".
Aktorzy występowali w oryginalnych kostiumach ze spektakli, a towarzyszyły im dźwięki muzyki, m.in. ze spektaklu "Nigdy tu już nie powrócę".
W 2020 roku happening nie odbył się z powodu pandemii, a w maju ubiegłego roku zmarł jeden z artystów - Jan Książek.
