MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Soła Oświęcim zapisała bogatą kartę w dziejach miasta i jego mieszkańców. 105 lat temu zaczęła się historia klubu na plantach. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Kolejne pokolenia piłkarzy Soły Oświęcim miały zawsze wielu sympatyków wśród oświęcimian, jak drużyna z lat 20. ub. wieku
Kolejne pokolenia piłkarzy Soły Oświęcim miały zawsze wielu sympatyków wśród oświęcimian, jak drużyna z lat 20. ub. wieku 85 lat Klubu Sportowego Soła Oświęcim
Soła Oświęcim to najstarszy, istniejący klub w mieście i jeden z najstarszych w Małopolsce. Jego historia zaczęła się 1919 roku. Zawsze miał wiernych sympatyków, którzy byli z nim na dobre i na złe.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Burmistrz i wicestarosta na czele Soły Oświęcim

Początki klubu związane są z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Towarzystwo Sportowe Soła Oświęcim powstało ledwie kilka miesięcy po tym, gdy Polska zrzuciła jarzmo zaborów.

W pierwszych latach drużyny Soły występowały w koszulkach w poprzeczne biało-czerwone pasy i spodenkach białych lub czarnych
W pierwszych latach drużyny Soły występowały w koszulkach w poprzeczne biało-czerwone pasy i spodenkach białych lub czarnych 85 lat Klubu Sportowego Soła Oświęcim

Soła początku zdobyła sobie serca oświęcimian. Dla wielu była czymś więcej niż tylko klubem sportowym. Jeden z jej powojennych zawodników i działaczy Tadeusz Hutny mówił o "idei Soły", która zjednywała jej sympatię mieszkańców Oświęcimia i okolicy.

Pierwszym trenerem i kapitanem drużyny został wicestarosta dr Władysław Wnęk, a prezesem sam ówczesny burmistrz miasta Roman Mayzel.

Drużyna Soły na początku lat 20. ub. wieku
Drużyna Soły na początku lat 20. ub. wieku 85 lat Klubu Sportowego Soła Oświęcim

- Soła jest klubem założonym w dniach niepodległościowej euforii, po latach niewoli, przez łaknącą wolności i prawdziwego sportu młodzież z oświęcimskiego gimnazjum, którą w organizacyjne tryby ujął pierwszy oświęcimski wicestarosta dr Władysław Wnęk - opisywał początki klubu nieżyjący już Jan Tobiasz, wielki sympatyk Soły, autor książek poświęconych historii Soły i sportu w Oświęcimiu.

Drużyna Soły z 1921 roku z grupą działaczy
Drużyna Soły z 1921 roku z grupą działaczy 85 lat Klubu Sportowego Soła Oświęcim

Piłka nożna wtedy jeszcze nowa dyscyplina szybko zdobywała popularność, także wśród młodych oświęcimian. Nowy klub dał im możliwości uprawiania jej w sposób zorganizowany. Pierwszą drużynę Soły stanowili zawodnicy, na co dzień będący uczniami gimnazjum, część wywodziła się z kręgów rzemieślniczych, urzędniczych i wojskowych.

Bracia Hutni w barwach Soły: Stanisław, Tadeusz i Władysław na zdjęciu z 1939 roku
Bracia Hutni w barwach Soły: Stanisław, Tadeusz i Władysław na zdjęciu z 1939 roku 85 lat Klubu Sportowego Soła Oświęcim

Pierwsze boisko Soły znajdowało się przy ul. Legionów, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Drużyna radziła sobie bardzo dobrze. Miała nawet szanse awansu do klasy A, najwyższej wówczas w krakowskim okręgu. Rozgrywek krajowych jeszcze nie było.

Drużyna Soły w pierwszych latach po zakończeniu wojny i okupacji niemieckiej
Drużyna Soły w pierwszych latach po zakończeniu wojny i okupacji niemieckiej 85 lat Klubu Sportowego Soła Oświęcim

Trzy lata później w związku ze sprzeciwami właścicieli terenu na Zasolu klub przeniósł się na drugą stronę Soły, gdzie otrzymał pod boisko przyznaną przez miasto część parku miejskiego. Na Legionów Soła powróciła na początku lat 30., gdy za sprawą miasta powstał nowy stadion sportowy, w miejscu, gdzie dzisiaj jest obiekt MOSiR.

W 1948 roku Soła połączyła się z Robotniczym Klubem Sportowym Oświęcim
W 1948 roku Soła połączyła się z Robotniczym Klubem Sportowym Oświęcim 85 lat Klubu Sportowego Soła Oświęcim

Klub był całkowicie amatorski. Utrzymywał się dzięki wsparciu swoich zamożniejszych sympatyków, w tym oświęcimskich kupców i rzemieślników. Nie przeszkodziło to jednak w wychowaniu wielu świetnych piłkarzy.

Jak często podkreślał Jan Tobiasz, Soła dała Oświęcimiowi pierwszych reprezentantów Polski i olimpijczyków, braci Stefana i Waleriana Kisielińskich.

Drużyna Soły po reaktywacji klubu w 1957 roku
Drużyna Soły po reaktywacji klubu w 1957 roku 85 lat Klubu Sportowego Soła Oświęcim

Soła miała czasy świetności i czasy niepowodzeń

W historii klubu na plantach były czasy świetności i były czasy niepowodzeń. Dotkliwym ciosem dla Soły było wymuszone połączenie z Zakładowym Klubem Sportowym Chemik-Syntetyka Oświęcim w 1949 roku i powołanie Związkowego Klubu Sportowego Unia.

Drużyna Soły z roku 1961
Drużyna Soły z roku 1961 85 lat Klubu Sportowego Soła Oświęcim

- Odbyło się to bez zgody Soły, bez decyzji walnego zebrania, wbrew opinii publicznej miasta - wskazuje Jan Tobiasz w książce "85 lat Klubu Sportowego Soła Oświęcim".

To oznaczało, że najstarszy klub w mieście przestał istnieć! Klub udało się reaktywować w 1957 roku za sprawą byłych zawodników i działaczy.

W następnych latach klub przeżywał kolejne wzloty i upadki. Tak było także w minionej dekadzie, gdy na plantach zbudowano drużynę na miarę III ligi. Niestety, w 2019 roku, gdy przypadało 100-lecie klubu, z przyczyn finansowych pierwsza drużyna musiała zostać wycofana z rozgrywek.

Teraz nadzieje na odbudowanie klubu ma prezes Maciej Iwański, były m.in. zawodnik Legii Warszawa i reprezentacji Polski, który przy okazji obchodów 105-lecia, mówił, że Soła wychodzi na prostą. Myśli o ponownym wprowadzeniu do rozgrywek ligowych drużyn seniorskiej i juniorskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska