Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnia w Nowym Sączu nie powstanie? To deklaracja inwestora

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Żadne wiążące decyzje w sprawie budowy spalarni nigdy nie zapadły, a projekt nie wszedł poza wstępny etap analiz uwzględniających kryteria środowiskowe, formalno prawne oraz finansowe i społeczne. To fragment oświadczenia wydanego przez Newag, która zapewnia, że prawomocny już wyrok WSA uniemożliwia realizacje inwestycji.

Budowa spalarni to jeden z tych tematów, który wywołał w Nowym Sączu wiele kontrowersji, a nad zmianą studium sądeccy radni pochylali się kilka razy. Po raz pierwszy decyzję w tej sprawie podjęli w styczniu 2022 roku.

Wtedy w większości opowiedzieli się za przystąpieniem do prac w zmianach w studium, ale wywołało to liczne protesty - przede wszystkim mieszkańców osiedla Nawojowskie, gdzie spalarnia miałaby powstać. Przedstawiciele komitetu domagali się wycofania radnych z podjętej wcześniej uchwały. Ich zdaniem był to bowiem pierwszy sygnał o przychylności względem tej inwestycji ze strony miasta.

Pod naciskiem społecznym część radnych zmieniła w tej kwestii zdanie. W kwietniu podjęta kilka miesięcy wcześniej uchwała została uchylona. W ten sposób z formalnego punktu widzenia temat wygasł, a w mieście pojawiła się możliwość kontynuowania dyskusji na temat gospodarki odpadami.

Odbyło się nawet referendum, jednak ze względu na niską frekwencję jego wynik nie był wiążący. Już wcześniej mówiło się o tym, że jeśli referendum będzie nieważne, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni i tak też się stało.

W kolejnym już głosowaniu, które odbyło się w czerwcu 2023 roku radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały. To właśnie wtedy uchwała została zaskarżona do wojewody przez radne klubu PiS w sądeckiej radzie miasta oraz przedstawicielkę komitetu Stop spalarni. Mail ze skargami na uchwałę wysyłali również mieszkańcy. W odpowiedzi wojewoda w ramach nadzoru zaskarżył uchwałę do WSA w Krakowie.

Jako argument podnoszono miedzy innymi fakt, że w studium nie zostały uwzględnione negatywne opinie zewnętrznych instytucji na temat budowy spalarni w Nowym Sączu. Jedna z nich wydana została przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Nowym Sączu.

Negatywną opinię wydała też Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Krakowie. Wcześniej wydana została również opinia WIOŚ dotycząca spalarni w Nowym Sączu przy okazji sporządzania Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami na lata 2023-2028.

- Uchwałą Rady Miasta w sprawie studium w części dotyczącej terenu wskazanego pod budowę została uznana za nieważną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny prawomocny wyrokiem z dnia 1.12.2023 co uniemożliwia realizację inwestycji budowy ITPOK - mówi  wiceprezes zarządu Newagu, Józef Michalik.

W oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji podkreśla, że projekt budowy został zakończony definitywnie. Podobnie na ten temat wypowiadał się już prezydent Nowego Sącza . Kwestia budowy spalarni poruszona została w programie "Tematy Dnia" na antenie TVP Kraków. Zapytany o spalarnię w Nowym Sączu odpowiedział zdecydowanie, że temat nie istnieje. - Nie ma podstaw prawnych do tego, żeby temat dalej egzystował. Pracujemy nad planem ogólnym. Studium nie możemy już zmienić - powiedział Handzel.

Zaznaczył jednak, że co do zasady spalarnia odpadów to najbardziej ekologiczna forma rozwiązania problemu z odpadami komunalnymi,, która jak to ujął „stosowana jest we wszystkich cywilizowanych krajach”.

Zapytany o to, czy temat wróci podkreślił, że wszystko wskazuje na to, że szans na powstanie spalarni w Nowym Sączu nie ma. Słowom prezydenta nie ufają członkowie komitetu społecznego „Stop spalarni”, który od początku sprzeciwia się powstaniu ITPOK w Nowym Sączu. Nie ufają też oświadczeniu wydanemu przez inwestora.

- Gdybyśmy nie znali dotychczasowych poczynań w sprawie budowy spalarni śmieci prezydenta, to może byśmy uwierzyli w jego słowa. To, że brak jest podstaw formalnych do dalszego procedowania, to wiemy. A dlaczego ich nie ma? Prezydent Handzel zapomniał dodać, jak to się stało, że uchwała w sprawie zmiany studium została uchylona.

Jak podkreśla, to nie dobra wola prezydenta, ale wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie który uchylil uchwałę Rady Miasta Nowego Sącza dotyczącą uchwalenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza” dotyczącą zmiany studium w zakresie spalarni śmieci.

- Nie wierzymy, że tematu spalarni nie ma, bo już nauczeni doświadczeniem wiemy, ile są warte słowa prezydenta. I na pewno przypilnujemy projektu Planu Ogólnego Miasta Nowego Sącza, o którym prezydent wspomniał - dodaje Stasiak - Kubacka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska