Sprawa remont mostu na rzece Białce, który prowadzi do miejscowości Trybsz w gm. Łapsze Niżne na Spiszu, niejednokrotnie rozpalał emocje mieszkańców wsi. Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu już w 2016 roku podjął decyzję o wyburzeniu stuletniej konstrukcji, która była w złej kondycji technicznej. Od października 2021 r ruch odbywał się tam wahadłowo.
Pierwotny termin rozróbki starego mostu był 1 sierpnia 2021 r. Został jednak oprotestowany przez mieszkańców Trybsza, którzy nie zgadzali się na objazdy m.in. przez Dursztyn. Bo to oznaczało, że by dojechać do Nowego Targu musieliby nadłożyć ok. 40 kilometrów drogi. Górale nie zgadzali się na objazdy i zażądali budowy mostu zastępczego - obok starej przeprawy. Tak by na czas prac modernizacyjnych zapewnić im normalny i bezpieczny.
Z rozwiązaniem patowej sytuacji w Trybszu przyszedł premier Mateusz Morawiecki, który w październiku 2021 r. zapowiedział, że nieodpłatnie użyczy most na czas realizacji tej inwestycji.
Termin rozbiórki starego mostu został wyznaczony przez Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu na 1 marca 2022 r. I tak też prace rozbiórkowe ruszyły. Starego mostu już nie ma. Do tego jednak czasu władzom gminie Łapsze Niżne nie udało się uzyskać wszystkich wymaganych pozwoleń, by można było postawić tymczasową przeprawę. Nie udało się także wyłonić wykonawcy najazdów do dnia rozbiórki mostu.
Ostatecznie po zdemontowaniu starej konstrukcji mieszkańcy Trybasza zostali zmuszeni do skorzystania z długich objazdów. Jednak tylko do czasu postawienia mostu tymczasowego.
- Prace w tej chwili przy przeprawie tymczasowej są już w bardzo zaawansowanej fazie. Na miejscu jest już wojsko i firma, która wykonuje najazdy. Oni się wzajemnie potrzebują i uzupełniają, bo trzeba tam podsypać, gdzieś coś podrobić, więc współpracują razem - mówi Jakub Jamróz.
Według umowy, jaką podpisał urząd gminy Łapsze Niżne z wykonawcą, od 15 marca ma on miesiąc na ukończenie robót przy moście tymczasowym. - W tej chwili pogoda sprzyja pracom więc nie wykluczamy, że może być to troszkę wcześniej. Natomiast bezpieczniej jest trzymać się terminu z umowy tj. do 15 kwietnia - podkreśla wójt Jamróz
Zastępcza przeprawa budowana jest przez żołnierzy z 3. Batalionu Inżynieryjnego w Nisku. Prace szybko posuwają się na przód, a mieszkańcy gminy już wkrótce będą mieli możliwość szybkiego i dogodnego dojazdu do swoich miejscowości.
Z mostu tymczasowego będą korzystali co najmniej do końca tego roku. Czyli do czas aż PZD wybuduje nowy, stały most na rzece Białce.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
