Mimo że kawiarnia zaprosiła klientów już w styczniu, to oficjalne otwarcie z udziałem osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie odbyło się 7 lutego.
− To kolejny krakowski projekt, którego potencjał integracyjny jest nie do przecenienia, a jednocześnie sprzyjający poszerzaniu kompetencji zawodowych szczególnych mieszkańców naszego miasta. Mam nadzieję, że nigdy nie zabraknie tu gości, zwłaszcza że atmosfera w lokalu jest fantastyczna. Wierzę, że to miejsce stanie się jednym ze stałych punktów odwiedzin nie tylko mieszkańców okolicy, ale także miłośników kawy z całego miasta – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Społeczna Kaffka mieści się przy ul. Na Kozłówce 25 i jest otwarta w dni powszednie od godz. 10 do 17 oraz w co drugą sobotę miesiąca. W ofercie Społecznej Kaffki można znaleźć kawę i inne napoje, ciasta i desery, a także książki i rękodzieło wykonane przez osoby z niepełnosprawnością.
O wyjątkowości kawiarni decydują pracownicy – piątka młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną (zespołem Downa – trisomią 21 chromosomu): Julia, Monika, Szymon, Jan i Grzegorz. Są baristami, przygotowują kawę i obsługują klientów. Będą też uczestniczyć w dodatkowych zajęciach adresowanych do mieszkańców lokalnej społeczności, na które Społeczna Kaffka zaprosi niebawem.
Kawiarnię prowadzi działające od 2018 r. przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21, które jest ukierunkowane na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością, zwłaszcza z zespołem Downa, a wszystkie zyski z działalności przeznacza na rehabilitację i reintegracją społeczno-zawodową swoich pracowników. Pierwszą inicjatywą Społecznej 21 z udziałem pracowników z niepełnosprawnościami był food truck z frytkami belgijskimi przy Zalewie Nowohuckim.
Dodatkowo w działalność Społecznej Kaffki zaangażowane jest Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z zespołem Downa Tęcza, które wspiera osoby z trisomią 21 chromosomu w usamodzielnianiu się. Obecnie jest to grupa ponad 90 osób w różnym wieku.
− Co roku kolejni podopieczni stowarzyszenia Tęcza kończą edukację szkolną, więc zastanawiamy się, gdzie mogą podjąć pracę. Cieszymy się, że Urząd Miasta Krakowa wyszedł naprzeciw tym potrzebom i ogłosił konkurs ofert na otwarcie kawiarni zatrudniającej osoby z zespołem Downa – mówi Agata Krzyżek-Gola, wiceprezeska stowarzyszenia „Tęcza” i członkini zarządu Społecznej 21.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez miasto Kraków, w ramach realizacji zadania publicznego „Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami” (wsparcie miasta to kwota 200 tys. zł przeznaczona na lata 2022-2023). Ideą projektu jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa oraz ich integracja z lokalną społecznością.
Zakres wsparcia miasta obejmuje nieodpłatne użyczenie lokalu, pokrycie kosztów związanych z przystosowaniem i używaniem tej przestrzeni oraz kosztów eksploatacyjnych. Ponadto miasto współfinansuje część wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością oraz kosztów warsztatów, które będą organizowane w Społecznej Kaffce.
Rozstrzygnięto konkurs na plakat igrzysk europejskich w Krak...
Kawiarnia dysponuje dużą salą ze stolikami na 25 miejsc siedzących. To lokal nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny dla osób ze szczególnymi potrzebami. W Społecznej Kaffce stworzono strefę relaksu, z możliwością wydzielenia dla osób ze spektrum autyzmu, kącik z zabawkami dla maluchów oraz miejsce do pracy. Dostępna jest tu pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących, a przy wejściu do budynku znajduje się podjazd dla wózków.
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II
Sytuacja pracownika na rynku pracy
