FLESZ - Zaćmienie Księżyca, meteory i planety: jesienna obserwacja nieba

„Od wstydu do przemocy”, pod takim hasłem odbędą się 4 i 5 grudnia spotkania, warsztaty i wykłady Uniwersytetu Patrzenia Teatrem w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii.
W ramach cyklu „Mistrzowie – inspiracje”, odbędzie się spotkanie z Jerzym Stuhrem, jednym z najbardziej wszechstronnych twórców teatralno-filmowych w Polsce: aktorem, reżyserem i wykładowcą, który zasłyną m.in. z ról w filmach Krzysztofa Kieślowskiego i spektakli Andrzeja Wajdy oraz Jerzego Jarockiego.
– Jerzy Stuhr raz po raz daje dowody, że można przełamywać bariery, pokonywać wszystkie przeszkody, a nawet w pewnym sensie wracać "z drugiej strony" – mówi Jacek Wakar, krytyk teatralny, współprowadzący Nowy Tygodnik Kulturalny, który poprowadzi spotkanie. – Porozmawiamy o życiu i życiu w sztuce, a także o tym skąd Jerzy Stuhr czerpie siły i inspiracje? Czego nauczyli go mistrzowie z Krzysztofem Kieślowskim na czele? Co mu dają spotkania z młodymi twórcami? Jakie role dziś wydają mu się najciekawsze i gdzie najmocniej spotyka się artysta z obywatelem?
Bohaterem cyklu „Teatr tu i teraz”, tym razem nie będzie spektakl teatralny, tylko film "Joker" Todda Philipsa z wielką rolą Joaquina Phoenixa – film, który zburzył granice między kulturą wysoką, a popkulturą.
Szymon Kloska zaprosi do lektury wierszy bezwstydnych – poezji, która „wyprzedza i diagnozuje choroby społeczne, zanim zaczną boleć, uwierać i skazywać na śmierć”.
- Przyjrzymy się zestawom wierszy trójki współczesnych twórczyń i twórcy: Agaty Jabłońskiej, Małgorzaty Lebdy i Szczepana Kopyta. – mówi prowadzący cykl „Opisywanie rzeczywistości – literatura najnowsza”. – Współczesna poezja ma niechlubną opinie hermetycznej, wsobnej, niezrozumiałej. Żeby rozwiać te stereotypowe pomówienia w sukurs przyjdą nam krytyczki: Karolina Górnicka, Anna Kałuża i Anna Marchewka. Słowem: nie ma się co wstydzić, czas na wiersze!
Anna Goc sięgnie po książkę Łukasza Lamży „Światy równoległe”, aby odpowiedzieć na pytanie o to, czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze? I w jaki sposób dziennikarz mierzy się dzisiaj z pseudonauką?
Kamil Janicki, zada pytanie o korzenie polskiego niewolnictwa i o to, czy chłop był dla szlachcica czymś więcej niż tylko „chodzącym narzędziem”? Uczestnicy spotkania zastanowią się też nad tym, dlaczego nad Wisłą nie wybuchały rebelie ludowe.
Robert Talarczyk i Jacek Jabrzyk – szefowie Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu, opowiedzą o swoim kawałku świata, czyli Śląsku i Zagłębiu. aglomeracji katowickiej, specyfice tych miejsc i kulturalnych oczekiwaniach mieszkańców.
Udział we wszystkich weekendowych spotkaniach kosztuje 25 złotych. Można też przyjść na wybrane przez siebie wydarzenie.
Karnet na wszystkie spotkania oraz wejściówki na spotkanie z Jerzym Stuhrem a także szczegółowy program wydarzeń na stronie internetowej Łaźni Nowej.