Spis treści
Wielki Piątek a brak rozpraw sądowych. Co jest przyczyną?
Chociaż sądy pracują w Wielki Piątek w standardowym trybie, to każdego roku można zaobserwować, że liczba wokand jest znacznie mniejsza w tym dniu.
Nie wiadomo skąd wzięła się ta zasada. Jest to jednak niepisany zwyczaj, nieregulowana prawem praktyka, chociaż podobno trwa już kilkadziesiąt lat.
Mniejsza liczba wokand lub ich całkowity brak może też wynikać z tego, że w okolicy świąt, czy długich weekendów ludzie nie stawiają się na rozprawy, przez co nie mogą one dojść do skutku.
Krotoszyn, Rybnik, Kraków. Tu nie zapadną wyroki w Wielki Piątek
W niektórych sądach, jak np. w Sądzie Okręgowym w Rybniku lub w Krakowie, nie ma rozpraw zaplanowanych na 7 kwietnia 2023 roku. Podobnie w Sądzie Rejonowym w Krotoszynie. Sąd Rejonowy w Częstochowie zaplanował jednie dwie sprawy. Natomiast w wielu innych miastach grafik pęka w szwach. Nie wszystkie sprawy da się bowiem przełożyć i nie wszędzie unikanie Dnia Piata jest praktykowane.
Osoby, które muszą stawić się w sądzie w Wieki Piątek jako pozwani, mogą się zastanawiać, czy ze względu na „Dzień Piłata” otrzymają łagodniejszy wyrok.
Jednak – o czym z pewnością wiedzą studenci prawa – sądy muszą być niezawisłe, niezależne i bezstronne. Z tego powodu przesłanki światopoglądowe czy tradycje, o ile w zasadny sposób nie są powiązane z daną sprawą, w rzeczywistości nie mogą mieć wpływu na decyzję sądu.
Kiedy wypada Wielki Piątek w 2023?
Wielki Piątek, obchodzony w kościele katolickim jako drugi dzień Triduum Paschalnego, w 2023 roku wypada 7 kwietnia.
