FLESZ - Piękne, popularne i... trujące! Uważaj na te rośliny

Przez wszystkie weekendy sierpnia Park Jordana wypełnią koncerty, spektakle teatralne, warsztaty czy pokazy animacji. Już w drugi weekend miesiąca rozpocznie się tam druga część Wianków (pierwsza miała miejsce pod koniec czerwca na czterech różnych scenach w całym Krakowie) – wystąpią zespoły popowe i rockowe oraz odbędzie się silent disco. W tej zielonej przestrzeni zobaczymy również spektakle Teatru Groteska, Teatru Ludowego, Teatru Bagatela i Baletu Tańców Dworskich Cracovia Danza. W Parku Jordana będą miały miejsce również koncerty w ramach festiwalu Etno/Rozstaje oraz Festiwalu Muzyki Filmowej. Na koniec miesiąca znów powrócą występy w ramach Wianków – w tym Beaty Kozidrak i zespołu Bajm.
- Organizatorzy wydarzeń w ramach Kraków Culture Summer to doświadczone jednostki miejskie i organizacje pozarządowe. Prezentują one odpowiedzialne i świadome podejście do wyzwań obecnego czasu ̶ zarówno w odniesieniu do obostrzeń pandemicznych, zapewnienia środków bezpieczeństwa, ochrony wydarzeń, jak też uwzględniania potrzeb mieszkańców oraz zasad użytkowania przestrzeni zielonej – mówi nam Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Krakowsa ds. Kultury.
Wszystkie powyższe wydarzenia będą się odbywać w przestrzeni parku między Domem Harcerza a nowym punktem zabaw wodnych. Teren zostanie odgrodzony – bo część koncertów i spektakli ma być biletowana. Wejście na ten obszar będzie się odbywało przez bramę od strony Błoni. Zabytkowa część parku – z alejkami i pomnikami nie będzie więc wykorzystywana podczas Kraków Culture Summer. Mimo to nasi czytelnicy obawiają się, że miesiąc masowych imprez w Parku Jordana może doprowadzić do zdewastowania terenu. Powstaje więc pytanie: czy nie można było zrealizować programu Kraków Culture Summer na terenach zielonych Muzeum Lotnictwa Polskiego lub na Błoniach?
- Park Jordana jest jednym z najlepiej przygotowanych krakowskich parków do realizacji wydarzeń artystycznych. Bliskość stadionów, infrastruktury transportowej i wreszcie sam układ przestrzenny pozwalają zorganizować przedsięwzięcie przy minimalizowaniu negatywnego wpływu na otoczenie. Wydarzenia kulturalne tego sezonu zostały przygotowane tak, by użytkownicy Parku Jordana mogli z niego korzystać na zwyczajowych zasadach. A inicjatywy kulturalne, w których mieszkańcy mogą nieodpłatnie brać udział przez cały sierpień, są atrakcyjnym rozszerzeniem oferty miasta – deklaruje Robert Piaskowski.
Kraków Summer Culture to nie pierwsze wydarzenie masowe w Parku Jordana. Dwa lata temu to właśnie tam odbył się wielki finał koncertowej trasy Lata z Radiem, w ramach którego wystąpiły gwiazdy rodzimego popu i rocka. Tam miały miejsce również różne pikniki kulinarne i rodzinne, kiermasze książki czy nawet lekcje tańca. Nic dziwnego – Park Jordana ma odpowiednie zaplecze techniczne i logistyczne. Umożliwia ono dostępność ze wszystkich stron, co jest ważne m.in. dla osób z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami. Park Jordana jest równocześnie miejscem, w którym możliwe jest zapewnienie uczestnikom wydarzeń pełnego bezpieczeństwa sanitarnego. A ten aspekt ma dziś znaczenie priorytetowe.
- Skumulowanie wydarzeń w jednym miejscu pozwala na zbudowanie jednej, kompleksowej infrastruktury i korzystanie z niej przez miesiąc przez kilkanaście podmiotów. Przekłada się to na znaczące obniżenie kosztów produkcyjnych. Dodatkowo umożliwia przygotowanie jednego protokołu bezpieczeństwa i obsługi wydarzeń, jednej infrastruktury dla wszystkich podmiotów, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo uczestników oraz organizatorów. Realizacja zróżnicowanych pod względem organizacyjnym i produkcyjnym inicjatyw w wielu różnych lokalizacjach byłaby znacznie utrudniona pod względem logistycznym, a także o wiele bardziej kosztowna – dodaje Robert Piaskowski.
Kraków nie wytycza tu jakichś nowych szlaków: wiele miast na świecie organizuje festiwale właśnie w swych przestrzeniach zielonych. To choćby słynny Edinburgh Fringe Festival oraz International Book Festival w stolicy Szkocji, festiwal sztuki w Singapurze czy WOMADelaide i Fringe Festival w Adelajdzie. Podobną drogą idzie Wiedeń, organizujący koncerty letnie w ogrodach Pałacu Schönbrunn. Nie inaczej jest w innych ośrodkach festiwalowych na świecie, do których Kraków ma ambicję dołączyć. Mowa tu m.in. o Arles, Sydney, Bergen, Bordeaux, Budapeszcie, Montrealu, Singapurze czy Austin. Tam również festiwale plenerowe odbywają się w przestrzeniach parkowych oraz na mniejszych miejskich placach.
- Kraków od kilku lat ogranicza liczbę wydarzeń lokalizowanych na obszarze zabytkowego Starego Miasta, w tym na Rynku Głównym, przenosząc je w inne przestrzenie. Kraków jest bowiem jednym z sygnatariuszy karty HOMEE, odnoszącej się do organizacji wydarzeń w miastach dziedzictwa. Dlatego sezon kulturalny Kraków Culture Summer został przygotowany zgodnie z wytycznymi „Karty mega eventów w miastach dziedzictwa” – podkreśla Robert Piaskowski.
Decyzja o organizacji wydarzeń kulturalnych i koncertów w Parku im. H. Jordana uwzględnia rekomendacje Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali EFA oraz Festival Cities Network. Zakładają one lokowanie festiwali w miejscach zielonych i naturalnych, tworzenie przestrzeni współużytkowanych przez więcej niż jeden podmiot, wielofunkcyjnych, z miejscem na sceny, warsztaty i rekreację. Produkcja wydarzenia przez KBF to także forma wsparcia organizacyjnego i technicznego dla mniejszych podmiotów spod Wawelu.
Projekt Kraków Culture Summer zostanie wykorzystany również do promocji profilaktyki COVID-19. Na terenie Parku Jordana pojawi się w sierpniu mobilny punkt szczepień, a także odbędą się warsztaty dla mieszkańców, m.in. o charakterze terapeutycznym (projekt Orfeo & Majnun).