Tydzień Kultury Beskidzkiej, to od samego początku nie tylko święto folkloru i sztuki ludowej, ale przede wszystkim tańca, śpiewu, muzyki, zabawy i radości. Impreza jest doskonałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową, jak również do zapoznania się z różnorodną i niejednokrotnie orientalną kulturą innych państw i narodów.
- To najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej - informuje Apolonia Maj, dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury.
Koncerty będą się odbywały tradycyjnie na estradzie obok OCK od godz. 18. Podczas tegorocznej imprezy wystąpią nie tylko zespoły z Podbeskidzia, ale również innych regionów Polski, a także z Albanii, Chile, Chorwacji, Gruzji, Kanady, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier.
TKB w Oświęcimiu będą towarzyszyły wystawy: „Tydzień Kultury Beskidzkiej w fotografii Ryszarda Kozłowskiego”, „Malarstwo i rzeźba” Wiesława Pastuły, „Świat wyobraźni” Wojciecha Pactwy oraz 3 sierpnia o godz. 18 koncert „Folkowe klimaty”. Wezmą w nim udział gruziński kwintet Urmuli, Agata Siemaszko z zespołem i Future Folk.
W związku z koncertami od 27 lipca do 4 sierpnia, codziennie od 17.30 do 23, będzie wyłączony z ruchu odcinek Alei Tysiąclecia od ul. Śniadeckiego do wjazdu na ul. Chrobrego.
Organizatorzy TKB zapraszają też na Festyn Istebniański w Istebnej, Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle, Gorolskie Święto w Jabłonkowie i Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach.
https://docs.google.com/document/d/1vn3mUib7xqxXP51B1P6EwXLbb9Iwqnkx3jPJxMSnzv4/edit#
