Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Górale z różnych stron przyjechali do Oświęcimia za pracą
Pomysłodawcami i inicjatorami powstania zrzeszenia w 1994 roku byli ks. Stanisław Górny – proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego i Franciszek Grygiel. W pierwszych latach tworzyło go 200 osób, które pochodziły z różnych miejscowości w rejonie Beskidu Wysokiego, Niskiego i Wyspowego.
- Do Oświęcimia przyjechaliśmy za pracą, tu założyliśmy rodziny. Nigdy jednak nie zapomnieliśmy o swoich korzeniach - podkreślają członkowie stowarzyszenia.
Na ziemi oświęcimskiej kultywowali i propagowali tradycje, zwyczaje i obyczaje górali, pokazywali piękno strojów, skocznych melodyjnych pieśni i przywiązania do tradycji dziadów i ojców.
Stworzyli też Zespół Folklorystyczny, który wystąpił na wielu spotkaniach oraz festiwalach, promując Oświęcim. Wiele uwagi poświęcali osobom chorym, dla których organizowali okolicznościowe występy.
Oświęcimianie mieli okazję oglądać ich podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, a także m.in. uroczystości państwowych. Dzięki inicjatywie Zrzeszenia Ludzi z Gór w kościele św. Maksymiliana zapoczątkowana została tradycja robienia największej palmy wielkanocnej. Ich staraniem powstała kapliczka św. Krzysztofa i św. Zofii, która jest patronką Zrzeszenia Ludzi z Gór.
W ostatnich latach liczba członków zaczęła spadać i brakowało chętnych do kontynuowania tradycji. Stąd decyzja o zakończeniu działalności.
Pożegnalne spotkanie w Urzędzie Miasta w Oświęcimiu
W związku z tym przedstawiciele stowarzyszenie złożyli jeszcze wizytę w Urzędzie Miasta w Oświęcimiu, gdzie spotkali się z prezydentem Januszem Chwierutem. Podziękowali za wsparcie i wieloletnią współpracę.
Prezydent pogratulował członkom grupy pasji i zaangażowania w działaniu. Dziękował za lata aktywności związanej z zachowaniem i kultywowaniem tradycji góralskiej w Oświęcimiu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Eryk Goczał i jego team jeżdżą takimi samochodami. To taurusy T3 max
- Zabytkowa Kopalnia Węgla Jawiszowice to niezwykły projekt. Będzie jak podróż w czasie
- Kalendarz z mieszkańcami Oświęcimia i ziemi oświęcimskiej na niezwykłych zdjęciach
- KIBICE. Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Tychy. Była zabawa. DUŻO ZDJĘĆ
- W Oświęcimiu Orszakiem Trzech Króli podtrzymali tradycję kolędowania. WIDEO, ZDJĘCIA
- Tak minął rok 2023 w Oświęcimiu i powiecie oświęcimskim
