Stary Sącz i jego wyjątkowa architektura
Zabytkowa architektura miasteczka
Stary Sącz to piękne miasteczko położone w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Jego wyjątkowość tworzy jego architektura. Jedno z najstarszych miast w naszym kraju może poszczycić się pięknym zabytkowym rynkiem, którego zabudowa to przykład architektury średniowiecznej.
XVII-wieczny dom mieszczański, zwany „Domem na Dołkach”, dawny klasztoru franciszkanów, klasztor klarysek, gotycki kościół pw. św. Trójcy i św. Klary oraz kościół św. Elżbiety Węgierskiej - to zabytkowe budynki, które sprawiają, że miasto ma swój klimat.
Nowa architektura
W mieście cały czas sporo się dzieję. Gmina inwestuje w turystykę tworząc miejsca, które przyciągają turystów jak magnes. Ciekawe elementy nowoczesnej architektury były już wielokrotnie nagradzane. W tym roku Stary Sącza znów został dostrzeżony.
Najlepsze współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski w 2024 r. zostały wyróżnione Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza. Wśród laureatów znalazł się Stary Sącza i jego projekt pn. Przestrzeń Park&Ride wraz ze szlakiem kulturowym prowadzącym do Rynku w Starym Sączu.

Park&Ride z kładką
Inwestycja została zrealizowana w dwóch etapach. Pierwszy z nich była budowa Park&Ride. Był pierwszym na Sądecczyźnie dworcem przesiadkowym.
Z założenia inwestycja miała na celu wzmocnienie roli transportu miejskiego jako alternatywy dla środków transportu indywidualnego.
Ponadto celem stworzenia tego miejsca było odkorkowanie dróg prowadzących do Nowego Sącza oraz zmniejszenia emisji spalin, jakie dostają się do atmosfery.
Inwestycja warta ponad 8 mln złotych zrealizowana została dzięki Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Regionalnego i miała być milowym krokiem w tworzeniu niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej.
Parking, który został oddany do użytku w styczniu 2019 roku w opinii wielu osób nie zdał egzaminu w małym miasteczku. Przy ul. Pod Ogrodami, gdzie jest zlokalizowany niewiele osób decydowało się zostawiać swoje samochody.

Wielokrotnie podnoszono, że powodem małego zainteresowania tym miejscem jest fakt, że nie zostało ono jeszcze dokończone. Brakowało kładki, która została oddana do użytku końcem 2023 roku.
Kładka skróciła przejście z parkingu do rynku, a co za tym idzie może przełożyła się na zwiększenie zainteresowania parkingiem. Przebiega bowiem nad ul. Jana Pawła II i łączy parking z centrum miasta w sposób bezkolizyjny.
Na to zadanie gmina wydała około 2 mln złotych i są to środki pochodzące z tarczy dla gmin górskich. Ścieżka wiedzie przez malowniczą skarpę starosądecką z której są piękne widoki na błonia i klasztor Klarysek. Osoby, które odwiedzają Stary Sącz, mają do dyspozycji piękne wejście do historycznego centrum z wygodnego parkingu.
Nagroda im. Stanisława Witkiewicza 2025
Połączenie obu inwestycji doceniono nagrodą im. Stanisława Witkiewicza przez Samorząd Województwa Małopolskiego . W ten sposób honoruje on najlepsze współczesne realizacje architektoniczne, sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski.
Nagroda im. Stanisława Witkiewicza przyznawana jest projektantom oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych na obszarze województwa małopolskiego, w trzech kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.
Zaufanie do wizjonerów
Zadowolenia nie kryje Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza. - Bardzo się cieszę z tej nagrody, bo jest ona wyrazem docenienia naszych działań przez ekspertów. Stary Sącz jest miastem absolutnie wyjątkowym. W związku z tym rozwiązanie architektoniczne również wymagają wyjątkowego podejścia, co też czynimy.
Jak podkreśla rozwiązanie architektoniczne docenione w tym roku w konkursie uzupełnia zabytkową strukturę miasta, spełnia rolę poprawy dostępności do centrum, ale także przekształca zaniedbane obszary w miejsca atrakcyjne również turystycznie.
- Niedostępne i byle jakie miejsce stało się wizytówką miasta. To napawa mnie dumą i radością. Myślę, że z biegiem lat to rozwiązanie będzie coraz bardziej doceniane również przez mieszkańców i turystów. to efekt głębokiego namysłu nad funkcjonowaniem miasta dzisiaj i w przyszłości - dodaje Lelek.
To nie pierwsza nagroda, jaka trafiła do Starego Sącza w ramach docenienia zrealizowania ciekawych inwestycji w architekturę miasteczka. Jak zaznacza burmistrz ogromny wkład mają w to Anna i Wojciech Świątek z 55 Architekci, którzy zaprojektowali większość nagradzanych rozwiązań.
- Ich dziełem jest Leśne Molo, rozbudowa biblioteki, Centrum Kultury obsypywane nagrodami, Bobrowisko, platforma widokowa na Woli Krogulckiej oraz teraz Park&Ride. Te nagrody dowodzą, że warto stawiać na ludzi z odwagą i wizją. Ich praca zawsze odbywa się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków ze względu na tkankę miasta, ale warto czasem się potrudzić, aby wprowadzić niestandardowe rozwiązania tworzące charakter miasta - zaznacza Lelek.
