Brzydkie, kiczowate szyldy zastąpiono pięknymi, stylowymi. Wszystkie zaprojektował sądecki artysta Ryszard Miłek, a wykonał mistrz rzeźby i odlewnictwa z podkra-kowskich Szczyglic - Michał Batkiewicz.
- Wiadomo, że nie jest łatwo trafić w gusta przedstawicieli tej instytucji, a my podczas odbioru szyldów usłyszeliśmy pełen uznania komentarz, że to "prawie Szwajcaria" - śmieje się Jacek Lelek z Fundacji Rozwoju Ziem Górskich.
Artystyczne szyldy to jeden z efektów programu "Stary Sącz i Lewocza - karpackie miasteczka z klimatem", na który fundacja we współpracy z burmistrzem Starego Sącza Marianem Cyconiem zdobyła dotację - 460 tys. euro. Właściciele sklepików i lokali nie dopłacili ani złotówki.
Zobacz także: Nowy Sącz: bunt przeciwko porozumieniu prezydenta z PO?
- Myślę, że trafiliśmy na moment zmęczenia ekspertów dzielących dotacje na monotonną serię inwestycji typu: droga-kanał. Nagle pojawiło się coś zupełnie innego. Może to nie żadne fajerwerki, ale dzięki takim detalom mamy szansę pokazać, jak ładnie może wyglądać reklama - mówi Lelek.
Zmiany wyglądu zabytkowego centrum miasteczka rozpoczęły się w 2007 r. od słynnej "krucjaty" burmistrza Cyconia do stolicy. Sobie znanym sposobem zdołał przekonać posłów, aby wnieśli poprawkę do budżetu państwa przyznającą 2,5 mln złotych na odnowę elewacji kamienic i remont budynków klasztornych w Starym Sączu.
- Mam nadzieję, że wszyscy gospodarze budynków szpecących miasto pozazdroszczą teraz ładnych reklam sąsiadom. O to też chodzi, aby wywołać odczucie, że mieć zaniedbany budynek to "obciach" - dodaje Jacek Lelek.
Nowe szyldy to nie wszystko, co przygotowano w Starym Sączu.
Przed wakacjami w ramach polsko-słowackiego projektu ma powstać interaktywny przewodnik po Starym Sączu i Lewoczy (powiązany z systemem GPS). Program będzie można pobrać na telefon komórkowy. Burmistrz Cycoń chce też, aby meleksy woziły gości po miejskich trasach turystycznych wiodących pod ołtarz papieski, na Miejską Górę i stawy rybne.
Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Podrobili 17 tys. ton paliwa, staną przed sądem