https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strategia Krakowa aż do roku 2030. Piękne slogany i astronomiczne kwoty

Piotr Ogórek
krakow.pl
Władze miasta ogłosiły finalizację Strategii Rozwoju Krakowa do roku 2030. Konkretów na razie brak, poza astronomiczną sumą, która ma być wydana.

„Tu chcę żyć. Kraków 2030” to hasło kampanii, której celem jest zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się w prace nad Strategią Rozwoju Krakowa 2030. Teraz rusza kluczowy etap, w który mają się włączyć krakowianie. Strategia ma wyznaczać cele i kierunki rozwoju miasta. Na chwilę obecną to jednak w większości ładne slogany.

Czym jest Strategia Rozwoju Krakowa (SRK)? To dokument, który ma pokazać aspiracje stolicy Małopolski, m.in. do bycia miastem inteligentnym oraz ważnym ośrodkiem w sieci metropolii europejskich, w którym dużą rolę odgrywa współpraca z mieszkańcami.

Nad dokumentem do tej pory pracowali głównie urzędnicy. Był on konsultowany z ekspertami, a teraz pochylą się nad nim mieszkańcy. W tym celu uruchomiono specjalną stronę internetową www.srk2030.pl, a tam na mieszkańców czeka m.in. specjalna ankieta, w której mogą zgłosić swoje uwagi do SRK. Na 18 marca zaplanowano KrakHack, czyli pierwszy krakowski 24-godzinny Hackathon Miejski. A 5 i 6 kwietnia odbędą się warsztaty #PatchWork2030, w ramach których mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z kluczowymi założeniami nowej strategii.

- Wkroczyliśmy w najważniejszą fazę prac nad Strategią Rozwoju Krakowa. Do tej pory nad tym dokumentem pracowali się urzędnicy i eksperci. Brakuje jednak najważniejszej części. Na nią złożą się pomysły mieszkańców na ulepszenie miasta. Jeżeli ich zabraknie, dokument nie będzie kompletny - mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Jakie ma być nasze miasto do 2030 roku? Ma być atrakcyjne do życia, kreować, ale i korzystać z zasobów intelektualnych i kulturalnych. Władze miasta pokusiły się też o wycenę zadań, które pozwolą to osiągnąć. Składają się na nie m.in. środki miejskie, państwowe czy unijne.

- Ich wartość to 170 mld zł. Wzorcem, który wypracowaliśmy, jest koncepcja smart city [inteligentne miasto - red.]. Aspiracją miasta będzie realizowanie tej idei. Chcemy, żeby nasze miasto było nowoczesną metropolią, oferującą wysoką jakość życia. Musimy korzystać z silnego kapitału społecznego i naukowego - przekonuje Rafał Kulczycki, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

W pracach nad strategią mają pomóc ambasadorzy - Bartosz Szydłowski, Ewa Wachowicz, Zofia Gołubiew, Andrew Hallam i Julien Hallier.

- Chciałabym, żeby w 2030 roku Kraków był przewietrzony, czysty, pełen zieleni, otwarty na różne kultury, na różne wyznania. Żeby Kraków był piękny, estetyczny, ale nowoczesny w guście, żeby był różnorodny - mówi Zofia Gołubiew, była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Panoramy Krakowa z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia [ARCHIWA...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pawel
Plan jest jeden - MAGICZNIE ZŁODZIEJSKI KRAKÓW ma trwać jak najdłużej.
Do zabetonowania jest jeszcze trochę zieleni a i fuchy nie wszystkie złapałem.
DAM RADĘ, zniszczę ten Wasz Kraków.
z
zniesmaczony
To Jacek Majchrowski Cię zostać prezydentem Krakowa do 2030roku.? ? ?
j
jar
Barokowe rokokowania pana Majchrowskiego. Czy ktoś jeszcze uwierzy w realizacje tych pomysłów?
k
keir
Po co wybiegać tak daleko w przyszłość jeśli dziś tak wiele pozostaje "do zrobienia" na wczoraj? Te wszechobecne korki samochodowe.. Korków nie Kraków. I jakość powietrza. Ściana z mchu za bodaj 100 tyś. złotych mogąca pochłonąć mniej pyłów niż produkuje jedno tylko gospodarstwo. Oszczędności? Nowoczesność? Tkwi w tym jakaś mądrość? Co zielone to do wycięcia. Bloki i jeszcze raz bloki, przy czym liczba miejsc parkingowych nie rośnie chyba tak lawinowo? Miasto nie dla ludzi.
ś
św.NH
Kolejne cuda, kolejna sfałszowana święta krowa z tytułami i kasą z PRL. Capi absurdem!
S
Staszek
Facet zamiast pracować na rzecz miasta to dorabia na boku. Czy to jest godne Prezydenta Miasta Krakowa. Za mało ma pieniędzy i biedak musi dorobić? (Majchrowski zarobił na boku 280 tys. zł w 2015).
H
Hutnik
Facet nie ma wizji rozwoju miasta, te parę rzeczy co zrobił, to inny zrobiłby w jedną kadencję, a nie w 16 lat. Po prostu jest za stary i mało operatywny, sprawia wrażenie leniwca. Co np zmieniło się w Nowej Hucie - ostanie inwestycje to szpital i NCK - lata 80-te. Kliki i układy jakie powstały za jego panowania trzeba rozbić.
g
git
Kraków pełen zieleni hahaha, też bym chciał hahaha
G
Gość
a nie robi się NIC. Nawet referendum się nie realizuje. Jest syf smród i same braki. Dopiero była ogłoszona strategia transportowa na najbliższe lata pięknie zaplanowana więc po co planować to samo po raz drugi? Dopiero był program rowerowy opracowany przez ZIKiT wraz z Zespołem ds. Realizacji Referendum. I co zostało zrobione. Nic. Teraz znowu kolejna "strategia" i buca jaja z tego będą.
K
Kazimierz
Na razie jest największa melina we współczesnej Europie, przyśpieszone niszczenie parków i terenów wokół parkowych
Jedną z przyczyn smogu jest bezmyślne betonowanie miasta powiązane z niszczeniem miejsc zielonych.
Dogęszczanie biurowcami miejsc bez miejsc parkingowych.
Jest piękne miejsce do zagospodarowania - pas startowy, ta część która jeszcze się obroniła rabunkowej polityce urzędu miasta, ale zapewne jest już sprzedana żeby potem powiedzieć że WZ wydano 10 lat temu.
Kto wierzy tej ekipie jest naiwny.
Kto ma siłę z Krakowa musi uciekać.
l
leon
Od lat ta sama propagamda. Plany plany plany. A nic sie nie zmienia . Żyjei sie coraz teudniej. Chaotyczna zabudowa, malejące zielone tereny, brak spójnej sieci ścieżek rowerowych, ogólny brud i niechlujstwo . miasto dba tylko o okolice scislego centrum reszta kraowa zaniedbana i zapuszczona pomimo takich srodków dostępnych z unii. Jako malopolska jestemy w szarym koncu w polsce jeżeli chodzi o wykorzystywane środki. Wstyd wstyd wstyd.
K
Krakus
Chciałbym żeby w 2030 roku Kraków był przewietrzony z takich "autorytetów" jak Pani Gołubiew.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska