https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż miejska zmieni się w policję? Poseł interpeluje do rządu w tej sprawie

Piotr Tymczak
Wśród postulatów jest m.in. zmiana nazwy ze straży miejskiej na policję gminną.
Wśród postulatów jest m.in. zmiana nazwy ze straży miejskiej na policję gminną. Wojciech Matusik
Wśród postulatów jest m.in. zmiana nazwy ze straży miejskiej na policję gminną, przyznanie strażnikom dostępu do bazy danych o przestępcach, którą dysponuje Policja.

Poseł Aleksander Miszalski (PO) złożył kolejną interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie postulatów zmian legislacyjnych dotyczących funkcjonowania straży miejskich.

"Na spotkaniu z komendantem Straży Miejskiej Miasta Krakowa przedstawiono mi szereg propozycji, których wprowadzenie do polskiego porządku prawnego wpłynęłoby na podniesienie efektywności funkcjonowania i realizacji zadań przez straże gminne/miejskie" - podkreślił poseł Aleksander Miszalski.

W grudniu ubiegłego roku złożył interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie uprawnień oraz finansowania straży gminnych. Zwrócił się w niej z prośbą o przedstawienie stanowiska ministerstwa odnośnie do przedłożonych do jego biura poselskiego postulatów funkcjonariuszy straży gminnych dotyczących rozszerzenia uprawnień przysługujących tymże służbom mundurowym.

"Z docierających do mnie zgłoszeń wynika, że brak niektórych uprawnień sprawia, iż praca funkcjonariuszy straży gminnych okazuje się bezproduktywna, gdyż do podjęcia stosownych działań konieczne jest zaangażowanie jednostek Policji, co zmniejsza efektywność działań obydwu służb" - zaznaczył w interpelacji poseł Miszalski.

Zwrócił się więc o ustosunkowanie się do następujących postulatów:

  • przyznania strażom gminnym uprawnień do zatrzymywania pojazdów niestosujących się do znaków drogowych i świetlnych;
  • nakładania mandatów za kradzież w sklepie do 500 zł;
  • dostępu do bazy danych o przestępcach, którą dysponuje Policja (z uwagi na fakt, że strażnicy nie są w stanie zidentyfikować np. osób poszukiwanych listem gończym, co zmniejsza skuteczność ich ujawnienia i ujęcia, w szczególności, gdy funkcjonariusze straży gminnych mają z nią do czynienia np. przy wystawianiu mandatu).

Pojawił się też postulat dotyczący sposobu finansowania np. poprzez ustanowienie, że przychody z mandatów będą kierowane do gmin, gdzie funkcjonuje dana straż.

Poseł zwrócił się też o ustosunkowanie się do propozycji wprowadzenia następujących uprawnień dla strażników miejskich:

  • z uwagi na niebezpieczne warunki pracy przyznanie uprawnień do przejścia na wcześniejszą emeryturę np. w okresie krótszym o 10 lat od standardowego;
  • przyznanie uprawnień funkcjonariuszy Policji w przypadku pełnienia służby wspólnie z funkcjonariuszami Policji;
  • udzielenie uprawnień ustawowych dotyczących współpracy pomiędzy funkcjonariuszami straży gminnych z różnych miejscowości, w szczególności w wyjątkowych sytuacjach;
  • zmiana nazwy ze straży gminnej/miejskiej na policję gminną/miejską na wzór innych krajów.
30 zł - tyle ma kosztować przejazd w jedną stronę samochodem płatnym odcinkiem autostrady A4 Kraków - Katowice. Podróż w dwie strony to więc wydatek w kwocie 60 zł.

Podwyżka za przejazdy na autostradzie A4 Kraków - Katowice. ...

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Słowo policja nie za dobrze się kojarzy, gdyż mają oni breoń (i - niestety - niejeden czlowiek zginął od policyjnej kuli) oraz jest służyjewką rzadu. Niech zostanie status quo. Może dac jedynie trochę więcej uprawnień (bez zmiany nazwy), ale tylko trochę.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska