FLESZ - Czego nie można zabrać na pokład samolotu?
Była to 11. edycja zawodów w formule międzynarodowej, których celem było doskonalenie szkolenia, integracja, jak również wymiana doświadczeń z zakresu działań elitarnych jednostek powietrznodesantowych. Do zawodów zostało zakwalifikowanych 14-pięcioosobowych zespołów z Polski, Czech, Holandii, Kanady, Włoch i USA. Zawody były częścią jubileuszowych obchodów 20-lecia wstąpienia Polski do NATO, stąd też ich wyjątkowa oprawa.
Funkcjonariusze krakowskiej GISW mogli sprawdzić swoje umiejętności z najlepszymi jednostkami desantowymi Paktu Północnoatlantyckiego w zadaniach obejmujących: skok spadochronowy z samolotu C-295 CASA, topografię i orientację w terenie, wytrzymałościową pętlę taktyczną oraz bojową pętlę taktyczną obejmującą strzelania z karabinka kbs Beryl oraz pistoletu wojskowego PW-94 Wist.
Kulminacyjnym punktem zawodów był bieg Commando Race na terenie poligonu Pasternik w Krakowie. Nasi funkcjonariusze pokonali 11-kilometrową trasę na której znajdowały się naturalne i sztuczne przeszkody jak powalone drzewa, rowy, tunele, zasieki czy drewniane ścianki.
Współdziałanie na rzecz bezpieczeństwa pomiędzy Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie a 6. Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie trwa już od wielu lat. Jednak intensyfikacja wspólnych przedsięwzięć nastąpiła dzięki otwartości i przychylności gen. bryg. Szymona Koziatka, obecnego dowódcy 6bPD oraz płk Włodzimierza Więckowskiego - dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Krakowie.
Zaowocowało to wspólnymi szkoleniami i przedsięwzięciami podległych żołnierzy i funkcjonariuszy. Do najważniejszych należy zaliczyć: szkolenie żołnierzy 16 batalionu powietrznodesantowego przez instruktorów GISW w zakresie interwencji, samoobrony i ratownictwa taktycznego;szkolenie żołnierzy 18 bielskiego batalionu powietrznodesantowego przez instruktorów GISW w zakresie walki w ciasnych pomieszczeniach, samoobrony oraz strzelania sytuacyjnego; udział żołnierzy 16 batalionu powietrznodesantowego oraz 18 bielskiego powietrznodesantowego w zawodach Tactical Prison Rescue w latach 2017-2019;- udział funkcjonariuszy GISW w szkoleniach ratownictwa taktycznego, wyszkolenia wysokościowego oraz wyszkolenia strzeleckiego realizowanych przez instruktorów podległych 6 BPD;
Współpraca pomiędzy funkcjonariuszami Służby Więziennej i żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej przynosi obopólne korzyści. Instruktorzy GISW zrealizowali szkolenie z zakresu technik obezwładniania i przeszukiwania dla żołnierzy 6 BPD wchodzących w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW KFOR w Kosowie w latach 2017-2018 oraz Polskiej Grupy Zadaniowej na Ukrainie w roku 2018.
Żołnierze kompanii rozpoznawczej podległej 6 BPD brali udział w wypracowaniu elementów aktywnej obrony konwoju realizowanego przez funkcjonariuszy SW. Wspólne ćwiczenia i szkolenia przekładają się na wprowadzenie nowych technik i rozwiązań. Współpraca z najbardziej doświadczonymi żołnierzami w zakresie dywersji i eliminacji siły żywej przeciwnika rzuciły nowe spojrzenie w zakresie działań taktycznych w obronie konwoju zwiększonego ryzyka realizowanego przez funkcjonariuszy GISW.
Zajęcia praktyczne z udziałem żołnierzy oraz operatorów GISW Kraków, Rzeszów oraz Poznań pozwoliły na opracowanie nowych rozwiązań taktycznych. Wypracowane procedury zostały wdrożone w program szkolenia wszystkich grup interwencyjnych Służby Więziennej w kraju.
